• rozwiń
  • WIG20 2285.08 -1.58%
  • WIG30 2649.94 -1.61%
  • WIG 60391.42 -1.25%
  • sWIG80 14454.84 -0.31%
  • mWIG40 4753.70 -0.85%

Ostatnia aktualizacja: 2018-03-16 17:15

Dostosuj

"Informacje z bazy PESEL nie powinny trafić w niepowołane ręce". Bodnar wysyła zapytania

"Informacje z bazy PESEL nie powinny trafić w niepowołane ręce". Bodnar wysyła zapytania

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oświadczył, że będzie analizował, czy obywatele posiadają w pełni dostępne procedury zabezpieczenia się przed odpowiedzialnością finansową, gdyby ktoś skorzystał z ich danych w sposób nieuprawniony. "Obywatele mają prawo oczekiwać, że wszystkie informacje pozyskiwane na ich temat będą odpowiednio zabezpieczone" - podkreślił w środowym komunikacie.

W piątek Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że pracownicy pięciu kancelarii komorniczych w sposób nieuprawniony pobierali miesięcznie od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy rekordów z systemu PESEL.

W związku z tym RPO zapowiedział, że skieruje do Ministra Cyfryzacji, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krajowej Rady Komorniczej oraz Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych odpowiednie wnioski o przedstawienie informacji, na jakim etapie znajduje się wyjaśnianie sprawy oraz co udało się do tej pory ustalić.

W zależności od rozwoju sytuacji w Biurze RPO analizowane będą fakty i podejmowane stosowne działania.

"Ich celem będzie zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa oraz wsparcie w sytuacjach, gdyby doszło do wykorzystania danych osobowych w sposób niezgodny z prawem" - podkreślono. Jednocześnie Rzecznik Praw Obywatelskich będzie analizował, czy obywatele posiadają już teraz w pełni dostępne procedury zabezpieczenia się przed odpowiedzialnością finansową, gdyby ktoś skorzystał z ich danych w sposób nieuprawniony.

Więcej danych

Rzecznik Praw Obywatelskich przy tej okazji przypomniał, że administracja naszego państwa dysponuje coraz większą ilością informacji o obywatelach.

"Dane osobowe są zbierane i przetwarzane po to, aby urzędy i instytucje publiczne mogły coraz lepiej i sprawniej służyć mieszkańcom. We współczesnym świecie nieuniknione jest także ich przetwarzanie za pomocą rozbudowanych systemów informatycznych. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie większej jakości świadczonych przez państwo usług" - podkreślił Rzecznik.

Jednocześnie dodał, że obywatele mają prawo oczekiwać, że "wszystkie informacje pozyskiwane na ich temat będą odpowiednio zabezpieczone". "Jest to standard wynikający z art. 47 oraz 51 Konstytucji RP. Dlatego zbierając dane osobowe państwo nakłada na siebie bezwzględny obowiązek ich ochrony. Informacje z bazy PESEL nigdy nie powinny trafić w niepowołane ręce" - dodał RPO.

 

Zobacz materiał "Faktów" TVN o aferze związanej z systemem PESEL (30.08.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane