• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pracodawcy mają rekordowe plany rekrutacji. A Polacy chcą podwyżek

Pracodawcy mają rekordowe plany rekrutacji. A Polacy chcą podwyżek Odtwórz: Pracodawcy mają rekordowe plany rekrutacji. A Polacy chcą podwyżek
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Lepsze perspektywy na rynku pracy | Video: Pracodawcy mają rekordowe plany rekrutacji. A Polacy chcą podwyżek

Koniec niepewności na rynku pracy. W ostatnich miesiącach systematycznie umacnia się pozycja pracowników na rynku - wynika z kolejnej, czwartek edycji Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service. Od początku roku spadł (z 28 do 19 proc.) odsetek obawiających się o zatrudnienie, a co drugi pracujący Polak oczekuje wzrostu wynagrodzenia.

Według ekspertów pracownikom będzie coraz łatwiej negocjować wyższe stawki zmieniając czy szukając pracy. „Tym bardziej, że ponad 28 proc. pracodawców planuje w najbliższych miesiącach nowe rekrutacje – to najwyższy odsetek ze wszystkich edycji badania. Z drugiej jednak strony, tylko 5 proc. firm planuje podwyżki wynagrodzenia” - czytamy w wynikach badania.

Coraz większa presja

Autorzy badania zwracają uwagę, że kondycja rynku pracy w Polsce jest „bardzo dobra”. Wskazują na najniższą od 2008 roku stopy bezrobocia oraz rosnący popyt inwestycyjny i konsumpcję. 

- To wszystko przekłada się na stabilny wzrost gospodarczy, który stymuluje rynek pracy. Ten pozytywny trend utrzymuje się już od ubiegłego roku, jednak teraz wyraźnie widzimy, że wpływa na poczucie stabilizacji. Poprawiająca się koniunktura powoduje, że pracownicy nie obawiają się o utratę miejsca pracy, są chętni do zmiany zatrudnienia, zakładają i oczekują, że ich wynagrodzenie będzie rosło - ocenia Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S.A.

Dodaje, że choć „pracodawcy niechętnie deklarują podwyżki, ale w związku z umacniającym się rynkiem pracownika, wzrasta presja płacowa, którą wyraźnie widać wśród kandydatów, już na etapie rekrutacji”.

I większa pewność

Z badania wynika, że spada odsetek Polaków niepokojących się o swoje miejsce pracy – z 28 proc. w I kwartale 2015 roku do 19 proc. w lipcu tego roku. Największa niepewność występuje wśród osób zarabiających do 1000 zł netto miesięcznie (50 proc.) oraz zatrudnionych na niepełny etat (29 proc.).

 

Co ważne, w porównaniu do I kwartału tego roku, Polacy są większymi optymistami, jeżeli chodzi o zakładany czas szukania nowej posady. W najnowszej edycji badania dominują osoby przekonane, że znajdą nowe zatrudnienie w czasie krótszym niż miesiąc (45 proc.). To duża zmiana, bo w I kwartale 2015 roku takich osób było niecałe 30 proc.

Będą zatrudniać

Autorzy badań dodają, że dobra sytuacja gospodarcza znajduje odzwierciedlenie w deklaracjach pracodawców, którzy w zdecydowanej większości (77 proc.) zakładają utrzymanie obecnego poziomu miejsc pracy oraz aktualnego poziomu płac (86 proc.). Rośnie jednak odsetek firm planujących zwiększanie zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach – 14,7 proc. pracodawców. To o 2 punkty procentowe więcej niż w I kwartale 2015 roku.

Kolejnych 13,6 proc. pracodawców planuje utrzymać obecny stan poprzez nowe rekrutacje, a ponad połowa przedsiębiorców zatrudniać będzie pracowników średniego i niższego szczebla (odpowiednio 56 proc. i 52 proc.). Blisko co dziesiąta firma poszukuje kadry zarządzającej.

Jak czytamy, deklaracje wzrostu zatrudnienia w co czwartej firmie nie idą w parze z gwarancją wzrostu płac. Tylko 5 proc. firm planuje podwyżki dla załogi. Nie studzi to jednak oczekiwań pracowników. Ponad połowa z nich (51 proc.) oczekuje wzrostu wynagrodzenia.

Dane prezentowane w ramach badania zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Millward Brown S.A. Badanie zostało podzielone na dwie kategorie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
KimUnYest
Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Jak to przed wyborami, wpuścili do gospodarki parę ładnych mld, żeby było ładnie i pięknie a po wyborach zabiorą znów. W Urzędach pracy prawie ofert pracy nie ma, a jak są to za 1500 zł. Ludzie boją się o swoją pracę bo na ich miejsce jest 1000 innych.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
el_pejn
Kto normalny w 2015 chodzi szukać dobrej pracy, do urzędu pracy??? Jaka dobra firma poszukuje pracowników przez UP? No nic, powodzenia :)))
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane