• rozwiń
  • WIG20 2234.65 -0.63%
  • WIG30 2531.71 -0.68%
  • WIG 58805.16 -0.57%
  • sWIG80 11561.09 -0.25%
  • mWIG40 3755.71 -0.65%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:23

Dostosuj

Banki podnoszą opłaty. Co możemy zrobić?

Banki podnoszą opłaty. Co może zrobić klient? Odtwórz: Banki podnoszą opłaty. Co może zrobić klient?
Foto: TVN24BiŚ / | Video: TVN24BiS / Foto: Skutki podatku bankowego wyjaśnia Paweł Blajer | Video: Banki podnoszą opłaty. Co może zrobić klient?

Podatek bankowy obowiązuje od początku lutego. Niektóre banki jeszcze przed wejściem nowej daniny w życie podniosły ceny usług. Jakie jeszcze są skutki podatku dla klienta? Wyjaśnia Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi".

1 lutego 2016 roku w życie weszło prawo, które nakłada na banki nowy podatek. W artykule 14 ustawy o podatku bankowym zapisano, że nowa danina nie może być przyczyną wzrostu opłat i prowizji.

Co zrobić?

Jednak banki tłumaczą zmiany w taryfach opłat jako wynik czegoś zupełnie innego niż podatek bankowy.

- W związku z tym, że wzrost opłat i prowizji wzrósł akurat w tym czasie, kiedy w życie miał wejść podatek bankowy, warto złożyć w banku reklamację, która dotyczy tabeli opłat i prowizji - tłumaczy Paweł Blajer i wyjaśnia, że wspomniany artykuł 14 ustawy zakazuje podnoszenia opłat z powodu podatku bankowego.

- W zawartych już umowach bank nie może zmieniać warunków. Dlatego warto z nim negocjować, czy rzeczywiście mógł podnieść prowizje - dodaje Blajer. Dodaje, że nie ma gwarancji, że postulaty klientów zostaną wzięte pod uwagę. - Ale interpretacja przepisów i zdarzeń pozwala na to, aby złożyć reklamację powołując się na art. 14 ustawy o podatku bankowym.

Nowy podatek

Tak zwany podatek bankowy obowiązuje od 1 lutego. Nowe prawo przewiduje stawkę podatku 0,44 proc. od wartości aktywów. 

Zgodnie z ustawą opodatkowaniem zostaną objęte banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe. W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych - 200 mln zł.

Zwolniony z podatku bankowego został Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ewentualnie inne banki państwowe, które mogą powstać w przyszłości.

Ustawa zakłada m.in., że firmy ubezpieczeniowe i pożyczkowe nie będą mogły się sztucznie dzielić, by uniknąć podatku. Limit aktywów (odpowiednio 2 mld zł i 200 mln zł), powyżej których będą płacić podatek, dotyczy nie pojedynczych firm, ale całej grupy kapitałowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Aigiler_
Wysyłanie do nich pisemek to bezsens. Klienci powinni pozostawić na rachunku tyle ile potrzebujesz na obsługę karty, płatności internetowych i ani złotówki więcej. Zadziała lepiej niż sole trzeźwiące. Chcą obracać naszymi pieniędzmi i jeszcze każą sobie za to płacić. Nie traktują klienta po partnersku tylko jak dojną krowę.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane