• rozwiń

Polska "miejscem sukcesu". Ale jeden obszar mocno odstaje od ogólnego trendu

Agencja S&P zmieniła szacunek wzrostu PKB Polski Odtwórz: Agencja S&P zmieniła szacunek wzrostu PKB Polski
Agencja S&P zmieniła szacunek wzrostu PKB Polski

Polska gospodarka osiągnęła sukces - mówił w Warszawie Hans Timmer z Banku Światowego. Dodał, że sferą, która zmienia się u nas wolno jest liczba ludności wiejskiej.

Hans Timmer, główny ekonomista Banku Światowego odpowiedzialny za Europę i Azję Centralną, wziął udział w międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Narodowy Bank Polski. Jego zdaniem, w krajach Europy Środkowo-Wschodniej zachodzą analogiczne procesy, jak w całej gospodarce europejskiej i światowej. Jednym z tych procesów jest "dezidustrializacja", w ramach której zamiast przemysłu wzmacnia się segment gospodarki oparty na usługach.

Mieszkańcy wsi

Dodał, że jedynym obszarem, w którym Polska nie wpisuje się w ogólny trend, jest liczba osób zamieszkałych na terenach wiejskich. W Polsce 38 proc. obywateli mieszka na terenach wiejskich, w ostatnich latach te proporcje zmieniły się nieznacznie, natomiast w krajach rozwiniętych liczba ludności wiejskiej to ok. 20 proc. - mówił.

Ludność ta, zwracał uwagę Timmer, ma z reguły np. gorszy dostęp do edukacji na najwyższym poziomie i trudniej jej dostosować się do wyzwań współczesnego świata, np. szybkich zmian technologicznych.

- Mamy więc tu do czynienia z wyzwaniem, ale generalnie mam wrażenie, że Polska jest miejscem sukcesu gospodarczego - powiedział.

Międzynarodowy sukces

Z kolei, Svetla Trifonova Marinova z Uniwersytetu w Aalborgu zwracała uwagę, że źródłem wzrostu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej powinno być wiązanie gospodarki z wiedzą. Przywoływała przykłady firm z tego regionu, które odniosły międzynarodowy sukces, takie jak Solaris, Podravka, Irena Eris, Mlekovita, Pesa, Ceransit, CCC, Maspex, Agrofert. "Wszystkie one zainwestowały w kapitał oparty na wiedzy" - mówiła.

Przywołała też przykład z własnej praktyki uniwersyteckiej w Danii, z której wynika, że studenci z krajów Europy Środkowo-Wschodniej mają dużo mniejszą zdolność do pracy w grupie, niż studenci duńscy. Tymczasem właśnie dobra współpraca w grupie, w której wykorzystuje się różne zdolności ludzkie, zapewnia największe sukcesy gospodarcze - przekonywała.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane