• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Bank Światowy zmienia prognozy dla Polski

Morawiecki o nadwyżce w budżecie: to rewelacyjny wynik Odtwórz: Morawiecki o nadwyżce w budżecie: to rewelacyjny wynik
Morawiecki o nadwyżce w budżecie: to rewelacyjny wynik "Źródło: tvn24"

Bank Światowy prognozuje, że produkt krajowy brutto Polski wzrośnie w 2017 roku nie o 3,3 proc., jak zakładano wcześniej, a o 4,0 proc. - wynika z najnowszego raportu. Instytucja finansowa podniosła również prognozy na 2018 i 2019 rok.

Z raportu wynika, że PKB Polski wzrośnie w 2017 roku o 4,0 proc., w 2018 roku o 3,6 proc., a w 2019 roku o 3,4 proc. Wcześniejsze prognozy zakładały wzrost o 3,3 proc. w tym roku i o 3,2 proc. w 2018 r. i 2019 r.

Zagrożenia dla gospodarki

"Wzrost gospodarczy na poziomie 4 proc., deficyt fiskalny poniżej 3 proc. PKB oraz inflacja pod kontrolą świadczą o dobrej kondycji polskiej gospodarki" - zaznaczył, cytowany w komunikacie, Carlos Piñerúa, Przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

W średnim okresie, jak wskazał, Bank widzi "pewne zagrożenia dla polskiej gospodarki".

"Już dziś przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem rąk do pracy. Problem ten będzie się pogłębiał także z powodu niższego wieku emerytalnego, który obowiązuje od października tego roku. W związku z tym trzeba zwiększać produktywność, inwestować w kapitał ludzki oraz prowadzić politykę wspierającą napływ pracowników z zagranicy - podkreślił Carlos Carlos Piñerúa.

Przypomnijmy, że w poniedziałek szacunki wzrostu PKB Polski w kolejnych latach podniosła agencja Standard & Poor's.

Wyzwania dla regionu

Bank Światowy podniósł również prognozę wzrostu PKB na rok 2017 oraz 2018 dla regionu Europy Środkowej, do odpowiednio 3,7 proc. i 3,4 proc., oraz dla regionu Europy i Azji Środkowej do 2,2 proc. i 1,9 proc. "Oznaczałoby to, że Europa i Azja Środkowa zanotują w 2017 r. wzrost najszybszy od roku 2011" - wskazał Bank Światowy.

Jak ocenili eksperci banku, pomimo poprawiającego się otoczenia makroekonomicznego, region "stoi w obliczu różnych społecznych wyzwań. Wielu pracowników ma trudności z przystosowaniem się do nowej cyfrowej gospodarki". Dodano, że spada liczba osób zatrudnionych na pełny etat na czas nieokreślony. "Choć rosnący udział elastycznych umów o pracę poprawia efektywność firm i pracowników, to zwiększa nierówności i zmniejsza poczucie bezpieczeństwa" - napisano.

"Wzrost gospodarczy powraca do regionu. Jednocześnie nowe technologie z jednej strony stwarzają nowe możliwości, a z drugiej przyczyniają się do wzrostu elastycznych umów o pracę i wywołują niepewność. To powoduje niepokój wśród ludzi. Obawy w związku z ostatnim napływem uchodźców do regionu dodatkowo potęgują te niepokoje" - ocenił, cytowany w komunikacie, główny ekonomista Banku Światowego na region Europy i Azji Środkowej Hans Timmer.

Napływ uchodźców

Jak zaznaczono, w ostatnich latach nastąpił wyraźny wzrost napływu uchodźców do Europy i Azji, z 3,7 mln w roku 2014 do 6,4 mln w 2016 r., "co stworzyło wiele wyzwań i zwiększyło obawy społeczeństw". Z raportu Banku Światowego wynika jednak, że uchodźcy stanowią jedynie małą część migrantów w krajach Europy i Azji Środkowej, z wyjątkiem Turcji, w której mieszkało 3,1 mln uchodźców w roku 2016.

W ocenie Banku Światowego migracja odgrywa ważną rolę na rynku pracy, wspiera wymianę międzynarodową oraz pobudza bezpośrednie inwestycje zagraniczne w krajach regionu. Jednocześnie promuje wymianę wiedzy i kompetencji pomiędzy krajami, co w konsekwencji może przynosić korzyści ekonomiczne.

Według raportu państwa w regionie "powinny wspierać społeczną integrację migrantów, aby w pełni wykorzystać korzyści, jakie migracja ze sobą niesie. Zamiast jednak koncentrować się na samej migracji, reformy powinny wspierać migrantów i pozostałych pracowników w radzeniu sobie ze zmianą technologiczną i rosnącą elastycznością rynku pracy" - wskazano.

O banku

Bank Światowy jest międzynarodową instytucją finansową, której misją jest między innymi ograniczanie ubóstwa i wspieranie zrównoważonego rozwoju. Polska jest członkiem Banku Światowego od 1986 roku. W 1990 roku zostało otwarte biuro w Warszawie.

W sumie Bank udzielił Polsce pożyczek o wartości 16 miliardów dolarów oraz zrealizował szereg projektów analitycznych w zakresie między innymi finansów publicznych, warunków prowadzenia działalności gospodarczej, reform rynku pracy.

Do kluczowych projektów realizowanych obecnie przez Bank w Polsce należą projekty przeciwpowodziowe na Odrze i Wiśle i wspieranie słabiej rozwiniętych regionów Polski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Hubertfzvj
To tylko efekt dobrej koniunktury. Wszystkim w Europie sie poprawilo. Zapomnieli tylko dodac ze nam najmniej. Mamy najnizszy wspolczynnik rozwoju w porownaniu do innych panstw Europy. Chyba tylko Albania i Bulgaria jest za nami. Taki to sukces.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
Zapomnieli napisać też o największej dziuże budżetowej , największym zadłużeniu Polski 3 razy wiekszym co roku niz za poprzedników i najmniejszym wzroscie w porównaniu do krajów z regionu . Zadłuzyc kraj w okresie prosperity to jest jedyny sukces dojnej zmiany gdzie np w Czechach maja nadwyzke budżetową
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
wij8498
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane