• rozwiń

Syn ministra w centrali Banku Światowego. Jego kierownictwo " nie uczestniczy w procesie wyboru"

Reporterka pyta o posadę syna Kamińskiego. Terlecki milczy Odtwórz: Reporterka pyta o posadę syna Kamińskiego. Terlecki milczy
Reporterka pyta o posadę syna Kamińskiego. Terlecki milczy "Źródło: tvn24"

"Wyboru Doradców Dyrektorów Wykonawczych w Banku Światowym dokonują sami Dyrektorzy Wykonawczy, którzy mianowani są z kolei przez kraje członkowskie Banku" – wyjaśnili w krótkim wpisie na Twitterze przedstawiciele Banku Światowego. Jak dodano, jego kierownictwo nie uczestniczy w procesie wyboru kandydatów na te stanowiska.

W poniedziałek portal tvn24.pl i "Gazeta Wyborcza" ujawniły, że syn ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego - Kacper Kamiński pracuje w Banku Światowym, do którego rekomendował go Narodowy Bank Polski.

30-letni Kacper Kamiński objął posadę w waszyngtońskiej centrali Banku Światowego latem tego roku. Formalnie jego stanowisko to "doradca zastępcy dyrektora wykonawczego", którym jest ze strony polskiej Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Dziennikarz tvn24.pl rozmawiał z jednym z poprzedników Kamińskiego w tej instytucji. – Zastępcę dyrektora wykonawczego, a także doradcę wskazuje gubernator Banku Światowego na Polskę. Zgodnie z prawem jest nim prezes Narodowego Banku Polskiego - mówił, prosząc o zachowanie anonimowości.

Według ustaleń tvn24.pl, praca w Waszyngtonie oznacza zarobki około 200 tysięcy dolarów rocznie (w przeliczeniu to ponad 60 tys. zł miesięcznie). Składa się na nią nieopodatkowana pensja i składka emerytalna w wysokości 20 proc. poborów.

Jak potwierdził we wtorek "Faktom" TVN Narodowy Bank Polski, kandydaturę Kacpra Kamińskiego do Banku Światowego przedstawiał prezes Adam Glapiński. Jednak  - według oświadczenia NBP - ostateczną decyzję podjął Dyrektor Wykonawczy.

"Polskę w Banku Światowym reprezentuje Prezes NBP na mocy ustawy o Narodowym Banku Polskim. W ramach kompetencji uczestniczy w wyborze Dyrektora Wykonawczego konstytuanty, do której należy Polska. Zgłasza również kandydatury na stanowisko zastępcy Dyrektora Wykonawczego i doradcy Dyrektora Wykonawczego, przy czym ostateczna decyzja o zatrudnieniu tych kandydatów podejmowana jest przez szwajcarskiego Dyrektora Wykonawczego, któremu ww. osoby bezpośrednio podlegają" - wyjaśniono.

Minister koordynator Mariusz Kamiński przesłał tvn24.pl oświadczenie, w którym stwierdził: "Mój Syn nie jest pracownikiem NBP, a w Banku Światowym został zatrudniony na wniosek Dyrektora Wykonawczego Banku Światowego, obywatela Szwajcarii".

BŚ: kierownictwo nie uczestniczy w wyborze

W środę po południu głos w tej sprawie zabrali przedstawiciele Banku Światowego.

"Wyboru Doradców Dyrektorów Wykonawczych w Banku Światowym dokonują sami Dyrektorzy Wykonawczy, którzy mianowani są z kolei przez kraje członkowskie Banku" - wyjaśniono w stanowisku zamieszczonym na Twitterze.

"Kierownictwo BŚ nie uczestniczy w procesie wyboru kandydatów na te stanowiska" - dodano.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Scrutinizer
A jeszcze "wczoraj" PiSy twierdziły, że "normalnie aplikował". Kłamstwo ma nogi krótkie jak kaczka - nomen omen? - i daleko nie ucieknie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane