• rozwiń

Bank Pocztowy bliżej debiutu na giełdzie. Resort skarbu kibicuje

Bank Pocztowy bliżej debiutu na giełdzie. Resort skarbu kibicuje
Foto: media.poczta-polska.pl Foto: MSP wspiera koncepcję wprowadzenia akcji Banku Pocztowego na warszawską giełdę

MSP wspiera koncepcję wprowadzenia akcji Banku Pocztowego na warszawską giełdę; dzięki temu spółka zyska kapitał potrzebny do rozwoju - podał resort w komunikacie. Porozumienie ws. debiutu giełdowego Banku Pocztowego osiągnęli jego akcjonariusze - Poczta Polska i PKO BP.

- Z satysfakcją przyjmuję porozumienie wypracowane między PKO BP i Pocztą Polską w sprawie Banku Pocztowego. MSP wspiera koncepcję wprowadzenia akcji Banku Pocztowego na warszawską giełdę. Spółka zyska potrzebny do rozwoju kapitał, a także możliwość jego ewentualnego dalszego podwyższania, jeśli zajdzie taka potrzeba – podkreślił, cytowany w piątkowym komunikacie, szef MSP Włodzimierz Karpiński.

"Duże wyzwania"

PKO BP podał w piątkowym komunikacie, że oferta w pierwszej kolejności ma służyć pozyskaniu przez Bank Pocztowy kapitału na rozwój. - PKO zakłada, że oferta może objąć także około 1/3 posiadanego przez PKO pakietu akcji Banku Pocztowego - podkreślił bank i wyraził nadzieję, że "proces IPO (pierwszej oferty publicznej-PAP) zostanie sprawnie przeprowadzony przez Bank Pocztowy jeszcze w tym roku".

Jak poinformowało MSP, bank PKO BP zgodził się na IPO Banku Pocztowego i zdecydował o możliwości obniżenia zaangażowania w tym banku. - Tym samym zakończył się proces analiz oraz rozmów między akcjonariuszami Banku Pocztowego dotyczących przyszłego modelu współpracy oraz rozwoju tej instytucji. PKO Bank Polski oraz Poczta Polska potwierdziły jednocześnie intencję poszerzenia zakresu współpracy w obszarze usług finansowych oraz logistyki - podkreślono.

Minister skarbu zaznaczył, że na przygotowywany debiut giełdowy Banku Pocztowego należy patrzeć w kontekście planów całej grupy pocztowej, w której Poczta Polska jest podmiotem dominującym wobec Banku Pocztowego. - Przed grupą Poczty Polskiej stoją duże wyzwania, związane ze zmianą modelu funkcjonowania grup pocztowych na konkurencyjnym rynku. Wspierając strategię Poczty Polskiej, wspólnie z ministrem Administracji i Cyfryzacji zadeklarowaliśmy już poparcie dla planów jej zarządu o wprowadzeniu akcji Poczty Polskiej na giełdę – dodał Karpiński.

Obecnie udział PKO BP w kapitale zakładowym Banku Pocztowego wynosi 25,0001 proc. Większościowym akcjonariuszem Banku Pocztowego jest Poczta Polska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane