• rozwiń

Balcerowicz o planie ratowania polskiej gospodarki. "Świat" o 20.30 w TVN24 BiŚ

Balcerowicz: Mamy mało inwestycji prywatnych Odtwórz: Balcerowicz: Mamy mało inwestycji prywatnych
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Gościem Jolanty Pieńkowskiej będzie prof. Leszek Balcerowicz | Video: Balcerowicz: Mamy mało inwestycji prywatnych

Dwa tygodnie zajęło sejmowi kontraktowemu uchwalenie ustaw, które pozwoliły na przeprowadzenie gospodarczej rewolucji w Polsce. 17 grudnia mineło 25 lat od zaprezentowania "planu Balcerowicza". O reformach, które pozwoliły przekształcić gospodarkę centralnie planowaną na wolnorynkową, opowie w programie "Świat" - o 20.30 - autor reform prof. Leszek Balcerowicz.

Uchwalanie 10 ustaw, które złożyły się na "plan Balcerowicza", to ewenement w historii polskiego parlamentaryzmu. 17 grudnia 1989 roku zostały po raz pierwszy zaprezentowane posłom, po dwóch tygodniach, 1 stycznia 1990 roku, weszły w życie. Sejm i Senat pobiły wtedy wszelkie rekordy przy ich uchwalaniu, rekordy możliwe tylko w kraju ogarniętym polityczną rewolucją. Dziś, uchwalenie tylu tak fundamentalnych ustaw w tak krótkim czasie, byłoby praktycznie niemożliwe.

Plan Balcerowicza

Ewenementem była też wyjątkowa zgodność "kontraktowego" parlamentu w uchwalaniu ustaw, niosących za sobą wielkie konsekwencje, nie tylko gospodarcze, ale także społeczne.

Transformacja gospodarcza, utożsamiana z nazwiskiem Leszka Balcerowicza była zwieńczeniem zmian ustrojowych, do jakich doszło w ciągu całego 1989 roku - obrad Okrągłego Stołu, wyborów 4 czerwca, powołania rządu, kierowanego przez pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Symboliczne było to, że równolegle z "planem Balcerowicza", który dokonywał rewolucji w gospodarce, wraz z Nowym Rokiem 1990 wchodziły w życie zmiany w konstytucji, przywracające nazwę państwa Rzeczpospolita Polska i orła w koronie, a także usuwające artykuły o kierowniczej roli PZPR i sojuszu z ZSRR.

Gdy Leszek Balcerowicz 12 września 1989 roku obejmował urząd wicepremiera i ministra finansów w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego, sytuacja gospodarcza PRL była dramatyczna. Złożyły się na to różne czynniki, przede wszystkim skumulowana w ciągu dziesięcioleci niewydolność centralnie planowanej gospodarki "socjalistycznej". Jej gruntowne reformy rozpoczął już ostatni rząd PRL - Mieczysława Rakowskiego, doprowadzając m.in. do uchwalenia w końcu 1988 roku ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (tzw. ustawa Mieczysława Wilczka), zrównującej sektor prywatny z państwowym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Azetqa
Żadne przemiany nie są łatwe, praktycznie zaczynaliśmy od nowa bo nie było nikogo kto pamiętałby wolny rynek. Każdy popełnia błędy na nich się uczymy, świetny program, Jola dajesz radę oby tak dalej.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
delta121e
na litość Boską, niech ten geniusz ekonomii zostawi nas, Polaków w spokoju !!!! Nie chcemy jego rad, już to przerabialiśmy. Panie Balcerowicz ! iśc na emeryturę, bawić wnuki i ręcę trzymać z daleka od polskiej gospodarki !!!!!!!!!!!!!!!
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane