• rozwiń

Balcerowicz: trzeba wymienić Kaczyńskiego

Balcerowicz: trzeba wymienić Kaczyńskiego Odtwórz: Balcerowicz: trzeba wymienić Kaczyńskiego
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Foto: Leszek Balcerowicz w "Faktach po Faktach" | Video: Balcerowicz: trzeba wymienić Kaczyńskiego

- Trzeba zmienić strategię i wymienić Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Leszek Balcerowicz. Prezesa Prawa i Sprawiedliwości nazwał "pierwszym sekretarzem na tylnym siedzeniu, który emituje sugestie i instrukcje dla baronów, posiadających swoje folwarki".

Balcerowicz pytany o zapowiadane przez premier Beatę Szydło zmiany w rządzie odpowiedział, że hasło "rekonstrukcja rządu" przypomina mu czasy PRL-u. - Wtedy na wieść o zmianach we władzach część ludzi miała nadzieję, że będzie lepiej. Potem się rozczarowywała, a PRL został. Trzeba zwrócić uwagę na rodzaj układu, który w Polsce rządzi, a nie na zmiany personalne - zaznaczył były wicepremier.

Stwierdził, że PiS prowadzi Polskę "w kierunku niszczącym, w kierunku podważania państwa prawa".

- To jest niszczące na dłuższą metę, zwłaszcza dla gospodarki - oznajmił.

Wymienić Kaczyńskiego

Według byłego wicepremiera "trzeba zmienić strategię i wymienić Jarosława Kaczyńskiego". - Słyszymy, że Jarosław Kaczyński zwalcza nepotyzm. Przecież od niego to się zaczyna. Kto mianował kuzyna na ważne stanowisko w telewizji? Kto mianował bliskiego kolegę, który nigdy nie zajmował się przedsiębiorstwem, na stanowisko szefa wielkiej, państwowej spółki Orlen? - pytał Balcerowicz, robiąc tym samym aluzje do nominacji Jana Marii Tomaszewskiego i Wojciecha Jasińskiego.

Balcerowicz powtórzył, że nie należy ulegać zmianom personalnym. - Jeżeli ofiarą czystki padnie minister finansów Paweł Szałamacha, to będzie kozłem ofiarnym, bo nie on jest głównie odpowiedzialny za psucie finansów państwa, tylko cała czołówka PiS-u - oznajmił gość "Faktów po Faktach"

Sprecyzował, że chodzi o tych, którzy "posłusznie podnoszą rączki w parlamencie na rozkaz wodza za ustawami, które zwiększają wydatki bez pokrycia i to w sytuacji, gdy nasz deficyt budżetowy jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej".

- Polska gospodarka jest na razie w bardzo dobrym stanie dzięki poprzednim reformom, ale będzie w coraz gorszym stanie, jeżeli będzie coraz więcej programu PiS-u wcielane w życie - ocenił Balcerowicz.

Baronowie PiS-u i ich folwarki

Były wicepremier skomentował też ewentualne wzmocnienie pozycji wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, który miałby nadzorować prace wszystkich resortów gospodarczych.

- To się kiedyś nazywało biuro polityczne, a na jego czele stał pierwszy sekretarz, z tym, że to miejsce jest w układzie PiS-u zajęte. Mamy pierwszego sekretarza na tylnym siedzeniu, który emituje sugestie, czy instrukcje dla podsekretarzy, można ich też nazwać baronami. Oni mają swoje folwarki, tzn. spółki Skarbu Państwa, które powinny być dawno odpolitycznione - powiedział Balcerowicz.

- Polska ma największy udział własności państwowej wśród wszystkich krajów rozwiniętych. PiS pod hasłem polonizacji rozszerza zakres tej własności, która jest następnie obsadzana przez poszczególnych baronów PiS-u - dodał.

Jego zdaniem następnym krokiem może być też "likwidacja ministerstwa finansów w nadziei, że zlikwiduje się deficyt budżetu".

Nieusuwalny Macierewicz

Balcerowicz odniósł się do tzw. planu Morawieckiego. -  To jest zespół haseł z powoływaniem się na Piłsudskiego, tak jak gdyby był on największym ekspertem gospodarczym, oraz szereg pomysłów, które sprowadzają się do tego, żeby Morawiecki i inni politycy PiS-u mieli więcej do decydowania w tym planie. Tam jest ponad 400 razy użyte słowo "wspieranie". Co to znaczy? Chodzi o to, żeby arbitralnie rozdawać pieniądze - zaznaczył.

Sprecyzował, że chodzi o projekty typu "drony, samochód elektryczny itd., które politykom będą wydawały się słuszne". - Ale to się smutno kończy - podkreślił.

Jak dodał, przyszłość finansowa Polski będzie zależała od tego, jak długo będzie realizowany plan, zmierzający do tego, aby niezależne instytucje stały się podporządkowane jednej partii. - Będzie zależała od tego, czy dalej będą psute finanse naszego państwa - podkreślił gość "Faktów po Faktach".

Według Balcerowicza to Antoni Macierewicz jest odpowiedzialny za to, że mamy do czynienia z ruiną wizerunku polskiego państwa. - Szef MON zostanie, bo dla Jarosława Kaczyńskiego jest nieusuwalny. To nie jest tak, że prezes Kaczyński jest wszechwładnym wodzem - w dużej mierze zależny jest od Macierewicza. I ten ma licencję na psucie polskiego państwa - powiedział Balcerowicz.

Cała rozmowa z prof. Leszkiem Balcerowiczem w "Faktach po Faktach":

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (33)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
szaszapek
Nie chcę być złym prorokiem, ale to się może skończyć rozlewem krwi, bo prezes wie, że po utracie władzy, czeka go wieloletnie więzienie.
 • 5
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nano7
prof.Balcerowicz .... czas abys zajal sie lowieniem ryb i zbieraniem grzybow...bedzie wtedy z tego przynajmniej jakis pozytek...
 • 2
 • 9
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Prorok vel Unlimited
To fakt, że Pan Profesor zasłużył już na odpoczynek. A pożytku z tego co mówi Pan Profesor, tacy jak ty i cały twój PIS nigdy mieć nie będą - wy go po prostu nie rozumiecie, do was trzeba jak do ciemnego ludu - (tak jak niejaki Rydzyk) mówić.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pogodna5
Dlaczego zginął mój komentarz? Za dużo prawdy napisałam?
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
xaveriusz
Pewnie, że Kaczora trzeba wymienić.
I to jak najszybciej.
Najlepiej byłoby gdyby nie wygrał ostatnich wyborów.
Ale znając go w następnych wyborach polegnie z kretesem, odejdzie w niesławie i nigdy już nie wróci do aktywności publicznej.
Tym bardziej, że starzec z niego. I jakoś nie robi się coraz młodszy...
 • 9
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane