• rozwiń

Balcerowicz: miłe złego początki, lecz koniec żałosny

Balcerowicz o rządach PiS: bonanza w stylu greckim Odtwórz: Balcerowicz o rządach PiS: bonanza w stylu greckim
Balcerowicz o rządach PiS: bonanza w stylu greckim

- Pamiętajmy, że po boomie odziedziczonym przez PiS po poprzednich rządach mamy jeden z największych deficytów w Unii. I tu nie chodzi o Unię, ale o nas. To jest taka bonanza w stylu greckim. Grecy przez kilkanaście lat mieli bonanzę, a potem katastrofę - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Leszek Balcerowicz.

OECD podwyższyła prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2017 roku do 3,6 procent z 3,2 procent w prognozie listopadowej, a w 2018 roku pozostawiła ją na poziomie 3,1 procent.

- W czwartym kwartale 2015 roku  wzrost gospodarczy był na poziomie 4,5 procent. W 2016 roku spadł poniżej wszystkich zakładanych prognoz - przypomniał Leszek Balcerowicz. – Nie da się tego wyjaśnić inaczej niż zmianą rządów – powiedział.

Jego zdaniem, gdyby zmiana rządów nie nastąpiła, to wyniki byłyby znacznie lepsze. Były wicepremier wyjaśnił, że najbardziej niepokojący jest spadek inwestycji prywatnych, bo to one wskazują na kondycję gospodarki.

Inwestycje i dług

Zdaniem byłego ministra finansów są dwa najważniejsze wskaźniki, które są "sygnalizatorem przyszłości" - inwestycje prywatne i dług publiczny. W ocenie Balcerowicza oba te wskaźniki wypadają niekorzystnie podczas rządów PiS.

- Wzrost inwestycji zawdzięczamy tępionym przez władze PiS samorządom - powiedział w "Faktach po Faktach" Balcerowicz.

Pytany o wzrost gospodarczy napędzany wzrostem konsumpcji, który wynika z programu Rodzina 500 plus, odpowiedział: "Znam tę popularną interpretację, ale na tej zasadzie można by powiedzieć: zaciągajmy jeszcze większe długi, rozdajmy pożyczone pieniądze i będzie jeszcze lepiej".

- Każdy rozsądny ekonomista to pojmuje, że często zła polityka, a często popularna, bo rozdaje prezenty różnym grupom, a koszty przychodzą później. I na tym zresztą żeruje propaganda PiS-u - powiedział Balcerowicz.

B. wicepremier wskazał, że  jeżeli spełnią się wstępne zapowiedzi inwestycyjne, to dzięki nim wzrost gospodarczy może wynieść 4 procent, ale to wcale nie oznacza, że nie kumulują się problemy na przyszłość. - Może być tak, że wszystko, co się ludziom podoba, będzie przed wyborami, a potem ktokolwiek będzie rządził, będzie się zmagał z tymi pasztetami - zaznaczył.

- Nie można ulegać powierzchownym interpretacjom – przestrzegł. Nawiązując do ocen komentatorów odnoszących się do tej prognozy, stwierdził, że "głupi ekonomiści nie odróżniają wskaźników istotnych od nieistotnych".

Więcej pracy

Zdaniem b. wicepremiera w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się spadającego bezrobocia, ale będzie to "odbicie złej wiadomości". - Jeśli wejdzie w życie ta niszczycielska ustawa PiS-u umożliwiająca wcześniejsze przejście na emeryturę, to znaczy, że to bezrobocie jeszcze spadnie - powiedział Leszek Balcerowicz.

- Pamiętajmy, że po boomie odziedziczonym przez PiS po poprzednich rządach mamy jeden z największych deficytów w Unii. I tu nie chodzi o Unię, ale o nas. To jest taka bonanza w stylu greckim. Grecy przez kilkanaście lat mieli bonanzę, a potem katastrofę - powiedział Balcerowicz.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Ryszard80zg
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
yarpen26
"Pamiętajmy, że po boomie odziedziczonym przez PiS po poprzednich rządach"

JAKIM odziedziczonym boomie? Mamy największy wzrost gospodarczy od czasu Lehman Brothers, czyli prawie dekady...
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
StanislawBidon
I mówi to osoba, która sprzedała 50% majątku Polski za grosze oraz sama przez swoje decyzje gospodarcze spowodował ogromne zwiększenie długu naszego kraju.
 • 3
 • 14
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
 • 9
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Rottweiler Lowca zKomuchow
Jakos przez 25 lat sie pan ta przyszloscia Polski nie interesowal,waszym celem bylo sprzedanie i zadluzanie Polski to byl wasz cel,niestety zatrzymany w pore.
 • 3
 • 15
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane