• rozwiń

Balcerowicz: związkowcy nie są ofiarą, tylko agresorem

Prof. Balcerowicz krytykuje związkowców Odtwórz: Prof. Balcerowicz krytykuje związkowców
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Foto: Prof. Balcerowicz był gościem "Faktów po Faktach" | Video: Prof. Balcerowicz krytykuje związkowców

Związkowcy przez strajki tylko pogarszają problemy. To nie jest droga do rozwiązania sytuacji tylko skrajnie nieodpowiedzialna postawa - powiedział prof. Leszek Balcerowicz w “Faktach po Faktach”.

Leszek Balcerowicz pytany był o wypowiedź Piotra Dudy. Szef NSZZ "Solidarność" powiedział dzisiaj, że związki zawodowe rozpoczęły przygotowania do czynnych akcji protestacyjnych, w tym do wielkiej demonstracji w Warszawie. Krytykował też rządzącą koalicję PO-PSL, mówiąc, że "podpala Polskę".

Kto jest ofiarą?

- To typowa postawa agresora, który obwinia ofiarę - podkreślił gość “Faktów po Faktach”.

Zaznaczył jednak, że ofiarami nie jest rząd tylko ludzie, którzy płacą m.in. za straty kopalń. - Media zbyt często pokazują protestujących związkowców jako ofiary. Ofiarami są ci, którzy płacą, w sytuacji gdy władze państwowe ustępują pod naciskiem - mówił.

Zaznaczył, że strajki tylko pogorszą problemy. - Spowodują, że będzie więcej importu i nie rozwiążą problemu niewydajnych kopalń - tłumaczył prof. Balcerowicz.

Jego zdaniem, wniosek jest taki, że odkładanie reform się mści. - Ale w trudnej sytuacji międzynarodowej rozwiązanie nie polega na tym, aby podpalać Polskę. To jest skrajna nieodpowiedzialność - dodał.

Potrzebne szybkie reformy

Prof. Balcerowicz opowiadał także o swojej wizycie na Ukrainie, gdzie rozmawiał m.in. z prezydentem Petrem Poroszenką i premierem Arsenijem Jaceniukiem. - Przekazałem im to co wynika z moich przekonań i doświadczeń. Szybkość i szerokość reform na Ukrainie jest zasadniczo ważna - podkreślił.

Dodał, że nie będzie doradzał Ukrainie w sprawie reform. - Oni mają doradców z innych krajów, ale jeżeli będę potrzebny, aby przekazać swoją opinię to chętnie to zrobię - zaznaczył.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane