• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Balcerowicz o planie Morawieckiego: to nie jest żadna nowa jakość

Balcerowicz o planie Morawieckiego: to nie jest żadna nowa jakość Odtwórz: Balcerowicz o planie Morawieckiego: to nie jest żadna nowa jakość
Foto: PAP/Rafał Guz Foto: Leszek Balcerowicz jest krytyczny wobec Planu Morawieckiego | Video: Balcerowicz o planie Morawieckiego: to nie jest żadna nowa jakość

- To nie jest żadna nowa jakość - oceniał w "Faktach po Faktach" plan wicepremiera Morawieckiego prof. Leszek Balcerowicz. - To nie może być traktowane, jako element poważnego planu - dodał. Zdaniem ekonomisty pomysł na bilion złotych polega, na tym, że dodano, to "co już dawno zostało politycznie sprzedane": fundusze unijne, środki na depozytach przedsiębiorstw oraz zasoby spółek Skarbu Państwa.

- Najważniejszy konkret, jeśli chodzi o cele, to zobowiązanie rządu PiS-u, że w ciągu 15 lat poziom zamożności w Polsce będzie taki jak średni w Unii Europejskiej - stwierdził były prezes NBP. - Tego nie da się osiągnąć bez odpowiednio szybkiego wzrostu PKB - mówił.

Balcerowicz uznał, że "właściwie wszystko, co jest w tym planie jest w sprzeczności z tym celem".

Ale to już było...

Ekonomista zauważył analogie z propozycjami proponowanymi przez poprzedni rząd.

- Tam się kryje taka filozofia, która była widoczna już u Jana Krzysztofa Bieleckiego. Ale plan Morawieckiego jest jeszcze gorszy, bo przewiduje jeszcze więcej ingerencji polityków w gospodarkę, która w świetle badań źle się kończy - ocenił Balcerowicz, przywołując badania przeprowadzone przez Europejski Bank Centralny w 17 krajach OECD. Wynika z nich, że dodatkowy miliard inwestycji prywatnych ma o wiele większy wpływ na wzrost PKB niż ten sam miliard inwestycji publicznych.

Skrytykował także pomysł korzystania przez państwo pieniędzy należących do sektora prywatnego.

- Jak ja słyszę, że polityk chce uruchomić pieniądze prywatne, to się zastanawiam o jakim systemie on myśli? To już było - powiedział Balcerowicz.

Ryzyko z zewnątrz

Ekonomista przestrzegał również przed ryzykami, które "czają się" na zewnątrz - kryzys dużych koncernów bankowych oraz impas Chin. Zdaniem Balcerowicza, nasz rząd powinien robić wszystko, aby zwiększać odporność kraju. Tymczasem, w jego opinii, nasza polityka fiskalna jest coraz słabsza.

- Odziedziczony stan finansów publicznych w odróżnieniu do stanu gospodarki, nie jest dobry. Mamy prawie 3 proc. deficytu jako odsetek PKB. A ponieważ mamy szczyt koniunktury, powinniśmy mieć 0 proc. deficytu - obliczył Balcerowicz.

500 plus to styl grecki

W opinii gościa "Faktów po Faktach", osłabia nas dodatkowo inwestycja 20 mld rocznie, którą musimy poświęcić na program Rodzina 500 plus.

Nie przekonują go argumenty mówiące o tym, że 500 plus może stanowić motor konsumpcyjny.

- Na tej samej  zasadzie działali Grecy. Oni też mieli motor konsumpcyjny. To działa rok, dwa, a potem jest krach - skwitował Balcerowicz.

W jego opinii, tak duży wydatek powinien być ekonomicznie uzasadniony i wyliczony.

- Jeśli się przeznacza z naszych pieniędzy 20 mld co roku, bez pokazania żadnych analiz, które by pokazały uzasadnienie, to jest to wielką nieodpowiedzialnością - stwierdził.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jpr
Loading...
jpr
@Monarchista
Owszem, odczuwa. Wystarczy porównać z gospodarkami sąsiadów - dziś i w 1989. Dane w GUS i Eurostacie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane