• rozwiń
  • WIG20 2235.27 -0.60%
  • WIG30 2533.03 -0.63%
  • WIG 58953.34 -0.32%
  • sWIG80 11589.32 -0.01%
  • mWIG40 3769.08 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:05

Dostosuj

Polacy przywieźli z wakacji drobne o wartości ponad 1,2 mld złotych

Polacy przywieźli z wakacji drobne o wartości ponad 1,2 mld złotych
Foto: Pixabay.com (CC0) Foto: Z badania wynika, że 34 proc. Polaków tuż przed powrotem do kraju z zagranicznych wojaży, chcąc pozbyć się pozostałej gotówki w obcej walucie ulega tzw. „gorączce zakupów”, np. na lotnisku przed odlotem

Polacy w ciągu ostatnich trzech lat z zagranicznych podróży przywieźli do kraju "drobne" o łącznej wartości przeszło 1,2 mld zł - wynika z badania dotyczącego płatności transgranicznych przeprowadzonych na zlecenie Visa Europe.

Z badania wynika, że 34 proc. Polaków tuż przed powrotem do kraju z zagranicznych wojaży, chcąc pozbyć się pozostałej gotówki w obcej walucie ulega tzw. „gorączce zakupów”, np. na lotnisku przed odlotem. Z kolei 27 proc. deklaruje, że wymienia pozostałe dewizy w kantorze po powrocie do kraju.

Nie wydaje, więc trzymają

Tymczasem ponad jedna trzecia ankietowanych (34 proc.) przyznała się do przechowywania w domu niewydanej podczas pobytu za granicą gotówki.

Z tej grupy ankietowani ocenili, że średnio trzymają w domu niemal 240 zł na osobę w euro, funtach, dolarach, koronach, forintach lub innych walutach. U 14 proc. kwota ta przekracza równowartość 410 zł.

Z badania wynika również, że w przypadku transakcji w kraju 61 proc. podróżujących osób woli dokonywać płatności za pośrednictwem karty płatniczej. Z kolei w przypadku dokonywania płatności za granicą odsetek ten spada do 34 proc.

Jak podają autorzy badania jednym z głównych powodów niechęci do korzystania z kart podczas podróży zagranicznych jest obawa o brak możliwości płacenia nimi w miejscu docelowym podróży.

Badanie dotyczące płatności transgranicznych: „2015 Cross Border Spending” przeprowadzono przez agencję Populus w okresie 6-23 marca br. na grupie 2 tys. dorosłych osób w 16 krajach, w tym w Polsce.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
wandy74
Właśnie wróciłem i stwierdzam,że płatność kartą jest o wiele droższa od gotówki, nawet kupionej za granicą. Złotówki mogłem prawie wszędzie wymienić, kurs i spreed nie najgorszy i duuużo lepszy niż w polskim banku.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane