• rozwiń
  • WIG20 2164.93 -0.41%
  • WIG30 2449.74 -0.58%
  • WIG 57035.80 -0.46%
  • sWIG80 11424.76 -0.24%
  • mWIG40 3636.24 -0.93%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:21

Dostosuj

Temat: Transport

Autostrada A4 zamknięta na czas Światowych Dni Młodzieży?

Autostrada A4 zamknięta na czas Światowych Dni Młodzieży?

Nie ma zgody na zamknięcie odcinka autostrady A4 koło Krakowa w czasie Światowych Dni Młodzieży - podkreślił w środę minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Jego zastępca Jerzy Szmit dodał, że w tym okresie autostrada powinna mieć "wolny przejazd".

Podczas konferencji prasowej Adamczyk poinformował, że zamknięcie fragmentu autostrady A4 koło Krakowa w czasie Światowych Dni Młodzieży spowodowałoby korki od Mysłowic do Tarnowa, których rozładowywanie trwałoby nawet kilka dni.

Paraliż ruchu

- Liczono na zamknięcie autostrady A4 na czas od półtorej doby do dwóch dni, dwie doby. Według ocen i analiz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, które zleciłem, taka decyzja spowodowałaby paraliż ruchu samochodowego na południu Polski. Ten pas, umownie mówiąc między Tarnowem a Mysłowicami i Katowicami, byłby sparaliżowany - podkreślił Adamczyk. Wskazał, że według ocen ekspertów rozładowanie korków trwałoby od trzech do czterech dni.

Informacje, że organizatorzy ŚDM liczą na wyłączenie z ruchu fragmentów autostrady A4 i zorganizowanie tam tymczasowego parkingu, pojawiały się od jakiegoś czasu w mediach.

- Takiej zgody nie będzie i ja tą decyzję sformułowałem na piśmie - dodał.

Wiceminister odpowiedzialny za transport Jerzy Szmit poinformował, że prowadzi ze Stalexportem rozmowy na ten temat organizacji ruchu na A4 w czasie ŚDM (spółka Stalexport Autostrada Małopolska zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem).

Rozmowy

- Jednym z pierwszych działań, jakie podejmowaliśmy po objęciu urzędu, była rozmowa ze Stalexportem na temat Światowych Dni Młodzieży. Uświadamialiśmy panu prezesowi, że to będzie zdarzenie nadzwyczajne i nie można liczyć na to, że, powiedzmy, otworzymy jedną bramkę. (...) W tych dniach ta autostrada powinna mieć wolny przejazd. Prowadzimy na ten temat rozmowy, żeby ta droga, która jest kluczowa dla sprawnego przeprowadzenia Światowych Dni Młodzieży pod względem komunikacyjnym, nie kumulowała problemów. Bo to, że będzie na niej zwiększony ruch, jest oczywiste i w tej sytuacji pobór opłat w ten sposób jak obecnie, czyli drogą manualną, tak naprawdę będzie niemożliwy - wyjaśnił Szmit.

- Odbyło się już kilka spotkań w tej sprawie i myślę, że znajdziemy takie rozwiązanie, które pozwoli rozwiązać ten problem - dodał.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, w dniach 26-31 lipca; weźmie w nich udział papież Franciszek. Organizatorzy spodziewają się, że przyjdzie na nie nawet 2,5 tys. pielgrzymów.

W związku z przygotowaniami do ŚDM powstał projekt specustawy, która ułatwić ma ich organizację. Jeden z jej rozdziałów poświęcono transportowi. Zaproponowano m.in., by Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad ustalił wykaz rekomendowanych tras przejazdu niezbędnych dla sprawnego przemieszczania się uczestników ŚDM oraz monitorował natężenie ruchu i występowanie ewentualnych utrudnień na drogach publicznych.

Wykaz ruchu

Wykaz opracowany przez GDDKiA byłby przedkładany pełnomocnikowi rządu do spraw organizacji Światowych Dni Młodzieży, oraz podawany do publicznej wiadomości. Wykaz ten powinien być brany pod uwagę przez zarządców dróg w przypadku ustalania lub zmiany organizacji ruchu na drogach ujętych w tym wykazie. Miałoby to zapewnić bezpieczeństwo podróżnym oraz ich płynny, sprawny przejazd po drogach publicznych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
axtercnaa
Każdy pielgrzym będzie miał opiekunów księdza tłumacza stylistkę dietetyka kucharza i dwóch ochroniarzy - żadnego dziadostwa.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Szukający drogi
"Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, w dniach 26-31 lipca; weźmie w nich udział papież Franciszek. Organizatorzy spodziewają się, że przyjdzie na nie nawet 2,5 tys. pielgrzymów"
No jeśli przyjedzie tak ogromny tłum ludzi to należy, zamknąć A4 z przeznaczeniem na parkingi już od Wrocławia.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane