• rozwiń

Ułatwienia dla kierowców na A4. Autostrada zyskała nowy węzeł

Zmiany w kilometrówkach. Kierowcy dostaną więcej? Odtwórz: Zmiany w kilometrówkach. Kierowcy dostaną więcej?
Zmiany w kilometrówkach. Kierowcy dostaną więcej? "Źródło: tvn24bis"

Od piątku kierowcy mogą korzystać z nowego węzła Rudno na autostradzie A4 Katowice-Kraków. Po rozbudowie umożliwia on wjazd na autostradę w obu kierunkach oraz bezpośredni zjazd z niej do małopolskich gmin Alwernia, Krzeszowice i Spytkowice.

Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A., który zarządza 60-kilometrowym odcinkiem A4 pomiędzy Katowicami i Krakowem poinformował, że prace budowlane na węźle Rudno zakończyły się w pierwszym kwartale tego roku, ale do teraz trwał proces pozyskiwania niezbędnych pozwoleń i decyzji administracyjnych, bez których niemożliwe było oddanie węzła do użytku w pełnym zakresie.

Kluczowa inwestycja

Według niego dla gmin Alwernia, Krzeszowice i Spytkowice oraz powiatów krakowskiego i chrzanowskiego rozbudowa Węzła Rudno to kluczowa z punktu widzenia rozwoju gospodarczego inwestycja drogowa.

- Od piątku przedsiębiorcy i mieszkańcy tych terenów mogą łatwiej i wygodniej wjechać na A4 oraz zjechać z autostrady w kierunku gmin. Dobra współpraca z samorządowcami oraz wojewodą małopolskim była przesłanką tego, że inwestycję tę mogliśmy zrealizować wcześniej, niż było to planowane pierwotnie - dodał rzecznik.

Przed rozpoczęciem inwestycji węzeł Rudno umożliwiał zjazd z A4 z kierunku Katowic na drogę powiatową relacji Krzeszowice-Alwernia oraz wjazd na autostradę w kierunku Krakowa z drogi Krzeszowice-Alwernia.

W ramach przebudowy do węzła po północnej stronie autostrady zostały dobudowane łącznice oraz rondo umożliwiające zjazd z autostrady od strony Krakowa na drogę do Krzeszowic czy Alwerni oraz wjazd na A4 z drogi prowadzącej od Alwerni lub Krzeszowic w kierunku Katowic. Wykonano również oświetlenie drogowe na rondzie oraz na przyległych do ronda odcinkach przejściowych, zarówno wzdłuż nowych łącznic, jak i wzdłuż drogi powiatowej.

Projekt rozbudowy węzła Rudno był realizowany od sierpnia 2015 roku, w ramach kontraktu o wartości ok. 22,3 mln zł, dotyczącego także rozbudowy węzła Mysłowice. Rozbudowany węzeł Mysłowice, również umożliwiający realizację wszystkich relacji skrętnych, został oddany do użytku w listopadzie 2016 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane