• rozwiń

Podwyżki na A2. Niektórzy kierowcy zapłacą więcej

Autostradą A1 bez biletu. Sprawdziliśmy, jak działa nowy system Odtwórz: Autostradą A1 bez biletu. Sprawdziliśmy, jak działa nowy system
Autostradą A1 bez biletu. Sprawdziliśmy, jak działa nowy system "Źródło: TVN Turbo"

Na płatnym odcinku autostrady A2 Nowy Tomyśl – Konin wzrosną od 2 stycznia 2019 roku opłaty dla pojazdów ciężarowych. Stawki opłat dla pojazdów kategorii 1, czyli aut osobowych i motocykli oraz pojazdów kategorii 5 (nienormatywne) pozostaną bez zmian.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej SA Zofia Kwiatkowska, zmiana

stawek opłat dla pojazdów ciężarowych za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 będzie wprowadzona 2 stycznia 2019 roku, o godz. 6.00. Dodała, że to pierwsza od czterech lat zmiana stawek za przejazd dla aut ciężarowych.

Nowe stawki

Przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem będzie kosztować z uwzględnieniem VAT:

- 31 zł - kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)

- 47 zł - kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)

- 73 zł - kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech - osiach z przyczepami).

Stawki opłat dla pojazdów kategorii 1 (auta osobowe i motocykle) oraz kategorii 5 (pojazdy nienormatywne) pozostaną bez zmian.

- Zdecydowaliśmy o utrzymaniu w nadchodzącym roku dotychczasowych opłat za przejazd koncesyjną autostradą A2 dla pojazdów pierwszej i piątej kategorii. Motocykle i auta osobowe za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem zapłacą - tak jak do tej pory 20 zł – poinformowała Kwiatkowska.

Dlaczego opłaty wzrosły?

Kwiatkowska przypomniała, że zgodnie z zapisami umowy koncesyjnej, AWSA w pierwszej kolejności przeznacza pieniądze uzyskane z opłat za przejazd na podwyższanie jakości autostrady czyli między innymi bieżące zimowe i letnie utrzymanie autostrady, a także na spłatę kredytów bankowych zaciągniętych w bankach komercyjnych.

Czynnikiem wpływającym na wysokość stawek – jak wskazano w komunikacie - jest również fakt, że opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. podatku VAT. To oznacza, że opłat na autostradach koncesyjnych nie można porównywać ze stawkami na autostradach publicznych.

W grudniu pisaliśmy też o tym, że Stalexport Autostrady Małopolska wystąpiła do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o zgodę na podwyższenie od 1 marca 2019 roku opłaty za przejazd autostradą A4 dla pojazdów kategorii 2,3 4 i 5 z kwoty 30 zł do kwoty 35 zł w Mysłowicach i w Balicach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Luke Jurys
ach ta dobra zmiana :) Ciekawi mnie na budowę których odcinków UE dało dopłaty ? Podobno to Rząd budował autostrady z pieniędzy publicznych = to dlaczego są płatne ? Dziwi mnie fakt - bo w większości krajów EU autostrady są bezpłatne, a nawet jeśli są to są winiety.Tylko w PL co chwila korek, bo bramki...bo zwężka...itp.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane