• rozwiń
  • WIG20 2182.01 +0.80%
  • WIG30 2468.18 +0.68%
  • WIG 57391.36 +0.64%
  • sWIG80 11470.92 +0.19%
  • mWIG40 3644.09 +0.20%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:09

Dostosuj

Temat: Telekomunikacja

Aukcja LTE. Polkomtel i Play piszą do prezydenta

Aukcja LTE. Polkomtel i Play piszą do prezydenta
Foto: shutterstock.com Foto: Rzecznik MAC Artur Koziołek powiedział, że resort nie chce na razie komentować apelu

O zbadanie konstytucyjności projektu rozporządzenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji mającego na celu szybsze zakończenie aukcji częstotliwości LTE apelują Polkomtel i Play w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak poinformował rzecznik MAC Artur Koziołek, resort nie chce na razie komentować apelu.

Wbrew zasadom?

"Minister Administracji i Cyfryzacji, łamiąc wszelkie zasady przyzwoitej legislacji, zamierza zmienić swoim rozporządzeniem zasady toczącej się aukcji LTE. W związku z powyższym, P4 (Play) oraz Polkomtel zdecydowały się na bezprecedensowy apel do wszystkich organów państwa, upoważnionych na podstawie Konstytucji do zaskarżania aktów normatywnych do Trybunału Konstytucyjnego, o złożenie wniosku o zbadanie przez TK legalności (projektu nowelizacji) rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 19 lipca 2013 r. w sprawie przetargu, aukcji oraz konkursu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych" - czytamy w liście operatorów do prezydenta, przekazanym we wtorek PAP.Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia MAC z 1 września. Na podstawie rozporządzania, które MAC chce znowelizować, przeprowadzana jest aukcja częstotliwości 800 i 2600 MHz. Mimo że aukcja częstotliwości trwa już ponad pół roku, a suma zadeklarowanych przez operatorów kwot za te częstotliwości ponad dwukrotnie przekroczyła założenia budżetowe państwa (obecnie niemal 7 mld zł), nadal nie widać końca licytacji.

Poza procedurami?

Swoje zaniepokojenie przedłużającą się aukcją i tym, jak te koszty wpłyną na przyszłą cenę internetu, wcześniej wyrażali w rozmowach z PAP ekspert telekomunikacyjny i politycy. Krytykowali przede wszystkim fakt, że w prawie brakuje określenia maksymalnego czasu trwania aukcji, co w ich ocenie może spowodować jej dowolnie długie przeciąganie, a operatorów skłaniać do "dogadania się" poza procedurami.

Jak podkreślił resort w uzasadnieniu do projektu, zmierza on właśnie do uniknięcia niekontrolowanego przeciągania się w czasie drugiego etapu aukcji.

"W związku z faktem, iż częstotliwości oraz zasoby orbitalne, jako dobro rzadkie, winny być udostępniane przez państwo w szybkich i efektywnych procedurach oraz jednoczesnym brakiem rozwiązań prawnych w tym zakresie (...) powstała konieczność wypełnienia istniejącej luki prawnej w tym zakresie" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Podział częstotliwości

MAC chce zatem wprowadzić do obecnie obowiązującego rozporządzenia rozwiązanie, które "umożliwi zakończenie procesu dystrybucji częstotliwości także w sytuacji przewlekłości II etapu aukcji". Mechanizm ten określony przez autorów mianem "last call" (z ang. - ostatni dzwonek), polega na zakończeniu II etapu aukcji (w którym uczestnicy licytują swoje oferty) po 115 dniach aukcyjnych. W przypadku takiego przedłużenia się postępowania, 116. dnia aukcyjnego nastąpi ostatnia runda licytacji, podczas której operatorzy złożą swoje ostatnie oferty. Na ich podstawie częstotliwości będą później przydzielane.

Jak wskazali operatorzy w liście do głowy państwa, taki sposób zakończenia aukcji jest "chwiejny prawnie i niebezpieczny dla rynku" i może pogłębić chaos prawny, wywołany, ich zdaniem, przez "wadliwe przygotowanie procesu aukcyjnego".

"Doceniamy fakt, że MAC dostrzega problem złego przygotowania aukcji przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, i że podejmuje działania na rzecz uzdrowienia sytuacji. Niestety projekt ten stanowi niezgodną z zasadami konstytucji RP próbę nieuprawnionej interwencji organów państwa w toczący się przetarg publiczny, poprzez zmianę jego reguł w trakcie postępowania" - argumentują Polkomtel i Play.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane