• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Nowa miotła w państwowych spółkach? Są wstępne wnioski po kontroli

Nowa miotła w państwowych spółkach? Są wstępne wnioski po kontroli
Foto: Shutterstock Foto: Będą zmiany w zarządach spółek Skarbu Państwa?

Po ogłoszeniu wyników audytu w spółkach Skarbu Państwa możliwe są zmiany w zarządach największych spółek. Nie będziemy z tymi zmianami czekać do grudnia - mówi szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, nadzorujący likwidację MSP Henryk Kowalczyk.

- Ostateczne zatwierdzenie podziału spółek pomiędzy resorty nastąpi w ciągu dwóch tygodni, ponieważ nie wszyscy ministrowie uczestniczą w KERM, a chciałbym to uzgodnić ze wszystkimi. Zakładamy, że KGHM trafi pod kuratelę Ministerstwa Energii, PZU - Ministerstwa Rozwoju, GPW - Ministerstwa Finansów. Azoty - ME albo MR - decyzja w tej sprawie zapadnie we wtorek na KERM - powiedział minister.

Likwidacja resortu

Według Henryka Kowalczyka we wtorek KERM będzie się zajmował założeniami projektu ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

- Na Radę Ministrów projekt powinien trafić na przełomie października i listopada, dlatego, że musi przejść jeszcze przez konsultacje międzyresortowe i Komitet Stały RM. Cały proces legislacyjny w tej sprawie chcemy zakończyć w tym roku. Natomiast faktyczna likwidacja MSP nastąpi do końca marca. Nie mamy już wyjścia, bo w budżecie państwa zabezpieczyliśmy pieniądze na płace dla pracowników MSP tylko na pierwszy kwartał - wskazał.

Jeszcze przed likwidacją MSP - według ministra - powstanie rada ds. spółek przy kancelarii premiera. Będzie się ona zajmowała - jak wyjaśnił - "przede wszystkim weryfikacją kadr, nadzorem finansowym oraz nadzorem nad decyzjami strategicznymi takimi, jak np. inwestycja KGHM w Sierra Gorda". - Na czele rady stanie autorytet, ekspert ze środowiska naukowego, powołany przez panią premier - zapowiedział.

Audyt

- Jeśli chodzi o audyt przeprowadzany w spółkach Skarbu Państwa na zlecenie ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, pierwszy generalny wniosek jest taki, że spółki poniosły duże koszty obsługi prawnej, doradztwa. Więc trzeba będzie to zmienić. W tym celu chcemy wzmocnić prokuratorię generalną Skarbu Państwa, żeby tam, gdzie będzie to możliwe, reprezentowała spółki SP. Tam gdzie jest 100-proc. udział SP, nie będzie problemu. Co do spółek, których Skarb Państwa jest współwłaścicielem, planujemy rekomendacje i zachęty do korzystania z usług prokuratorii generalnej zamiast kancelarii prawnych, ale nakazać tego nie możemy - powiedział szef SKRM.

"Co najmniej tydzień zajmie jeszcze analiza danych nadesłanych ze spółek. Jak zapowiedział minister Kamiński, wyniki audytu będą przedstawione za kilka tygodni. Po ich ogłoszeniu możliwe są zmiany w zarządach największych spółek. Nie będziemy z tymi zmianami czekać do grudnia" - zaznaczył.

Pytany o zapowiedzi MSP z czasów, gdy kierował nim Dawid Jackiewicz, dotyczące powołania holdingu spożywczego, minister odpowiedział: "To był pomysł bardzo szeroki, nieakceptowany przez różne środowiska, więc od niego odstępujemy. Może zamiast tego zbudujemy coś wokół Krajowej Spółki Cukrowej, która już zgrupowała wokół siebie kilka spółek, nie wszystkie z branży cukrowniczej".

Co dalej ze spółkami Skarbu Państwa? Zobacz materiał TVN24 BiS:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
struna78
#Misiewicze #Pisiewicze ciąg dalszy nastąpi.... tylko troszkę podroczymy się z narodem.... Jarek wkońcu wie jak się odwraca kota ogonem.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kombat
a W 'Dolnej Odrze" nastał brat doradcy prezydenta na dyr.ekonomicznego(przedtem kierownik od śmieci PUK)Dyr do spraw technicznych prominentny działacz PIS(żeby było śmieszniej mgr prawa marketingowego)Fajne miśki-misiewicze
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
dariuszpoczta200
I kolejny roczek kolejnej grupie nieudaczników na stanowiskach jakoś zleci.To żart z obywateli ,że dotychczasowe działania zakończyły się na dymisji ministra skarbu , który i tak był spisany na straty.Czemu się dziwić jak kompetencje zarządów to np. praktyki przy dojeniu krów.
  • 5
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane