• rozwiń
  • WIG20 2319.10 -1.69%
  • WIG30 2669.43 -1.61%
  • WIG 60097.10 -1.44%
  • sWIG80 12009.31 -0.51%
  • mWIG40 4238.99 -0.95%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Koniec użytkowania wieczystego. Wiceminister: wartość części nieruchomości wzrośnie

Artur Soboń w TVN24 BiS o likwidacji użytkowania wieczystego Odtwórz: Artur Soboń w TVN24 BiS o likwidacji użytkowania wieczystego
Artur Soboń w TVN24 BiS o likwidacji użytkowania wieczystego "Źródło: tvn24bis"

Rząd planuje zlikwidować użytkowanie wieczyste gruntów. - W mniejszych miejscowościach wartość nieruchomości wzrośnie - twierdzi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju ds. mieszkalnictwa.

W czwartek projekt zakładający likwidację użytkowania wieczystego zyskał akceptację Komitetu Stałego Rady Ministrów. Na początek z mocy ustawy zostanie przekształcone we własność użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielolokalowymi. Zlikwidowany będzie też przepis umożliwiający ustanawianie nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe.

Bonifikata

Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju ds. mieszkalnictwa mówił w TVN24 BiS, że 1 stycznia 2019 roku 2,4 mln użytkowników wieczystych staną się właścicielami gruntu, na którym stoi ich mieszkanie, czy dom.

- Przeniesienie na własność jest płatne i za taką granicę przyjęliśmy 20 rocznych opłat, bo to dochody dla samorządów i budżetu państwa. Od tych 20 rat, my jako budżet państwa zapisaliśmy w ustawie bonifikatę. Jeśli ktoś zrobi to w pierwszym roku i zapłaci (z góry-red.), to dostanie 60 procent bonifikaty, a w każdym kolejnym roku 10 procent mniej - mówił Artur Soboń. Dodał, że samorząd sam będzie decydował o wysokości ewentualnej bonifikaty dla użytkowników wieczystych gruntów, którzy zechcą przekształcić je we własność. - Lokalne władze wiedzą najlepiej, jaka to powinna być bonifikata, ale może być tak, że wcale jej nie będzie - przekonywał.

Wzrost cen

Artur Soboń mówił również, że po wejściu ustawy w życie w mniejszych miejscowościach wzrośnie wartość nieruchomości, które stoją na gruntach, których prawo własności zostanie przekształcone. - W dużych miastach jak na przykład w Warszawie wartość użytkowania wieczystego to wartość rynkowa, ale w mniejszych miastach jest spora różnica między realną wartością rynkową a wartością użytkowania wieczystego - mówił Soboń.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
semm1
Jaki koniec? Przecież w dalszym ciągu będzie się płacić... kłamstwo na kłamstwie, co mnie obchodzi za 20 lat, jak mnie już nie będzie??????
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane