• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

ARR objęła większościowy pakiet udziałów w Przewozach Regionalnych

ARR objęła większościowy pakiet udziałów w Przewozach Regionalnych
Foto: Crusier/wikimedia.org Foto: Przewozy Regionalne są największym w Polsce przewoźnikiem kolejowym

Agencja Rozwoju Przemysłu objęła większościowy pakiet udziałów w spółce Przewozy Regionalne - poinformował w środę przewoźnik. Tym samym Agencja wniosła do spółki środki Skarbu Państwa w wysokości ok. 770 mln zł.

Uzyskane z dokapitalizowania środki finansowe umożliwią Przewozom Regionalnym realizację planu restrukturyzacji, a przede wszystkim pomogą pozbyć się zadłużenia głównie wobec spółek z Grupy PKP. ARP objęła 1 mln 540 tys. 607 udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Przewozów Regionalnych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w połowie września, że w jego ocenie transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

Kluczowy moment

Na realizację projektu ARP otrzymała środki publiczne, zagwarantowane w tegorocznym budżecie, na podstawie umowy dotacji zawartej z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju. "Jednym z warunków dokapitalizowania była notyfikacja pomocy publicznej w Komisji Europejskiej, co nastąpiło 21 września br." - poinformował przewoźnik. Dodał, że ARP stanie się oficjalnie większościowym udziałowcem Przewozów Regionalnych w momencie zarejestrowania podwyższenia kapitału w Krajowym Rejestrze Sądowym.

"Podpisanie umowy pomiędzy ARP a PR jest kluczowym momentem trwającego już od ponad roku projektu. To zasługa wszystkich zainteresowanych stron. Dzięki dokapitalizowaniu spółka uzyskała środki na sfinansowanie procesu przebudowy firmy. PR muszą trwale odzyskać rentowność i zdolności inwestycyjne" - zaznaczył, cytowany w komunikacie, wiceprezes ARP Marek Szczepański.

"Wejście do spółki ARP, jako strategicznego inwestora, jest niezbędne do pełnej restrukturyzacji Przewozów Regionalnych i osiągnięcia przez nie trwałej rentowności. W ramach planu restrukturyzacji do 2018 roku planujemy m.in. przeznaczenie ok. 500 mln zł na inwestycje taborowe oraz obniżanie kosztów funkcjonowania o ok. 200 mln zł rocznie, co umożliwi spółce dalszy rozwój" - ocenił cytowany w komunikacie prezes Przewozów Regionalnych Tomasz Pasikowski.

Szansa na rentowność

Przedstawiony plan wskazuje, że "po wprowadzeniu działań restrukturyzacyjnych w latach 2015-2018, możliwe jest osiągnięcie przez spółkę trwałej rentowności na bazie podstawowej działalności związanej ze świadczeniem usług użyteczności publicznej oraz dodatkowych obszarów usługowych" - podkreślił przewoźnik. Pierwsze zmodernizowane pociągi Przewozów Regionalnych mają wyruszyć na trasy jeszcze w tym roku.

Przewozy Regionalne są największym w Polsce przewoźnikiem kolejowym. Średnio w ciągu doby na tory w całej Polsce wyjeżdża ok. 1600 pociągów Przewozów Regionalnych, a z ich oferty korzysta codziennie prawie 230 tys. osób.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane