• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Przemysł pod presją. ArcelorMittal ogranicza produkcję, KGMH stawia na "własne źródła"

Mniejsze dostawy prądu uderzają w przymysł. ArcelorMittal ogranicza produkcję Odtwórz: Mniejsze dostawy prądu uderzają w przymysł. ArcelorMittal ogranicza produkcję
Foto: TVN24 | Video: TVN24 BiS Foto: W związku z ograniczeniem dostaw prądu ArcelorMittal Poland jest zmuszony ograniczyć produkcję w swych zakładach | Video: Mniejsze dostawy prądu uderzają w przymysł. ArcelorMittal ogranicza produkcję

W związku z ograniczeniem dostaw prądu ArcelorMittal Poland jest zmuszony ograniczyć produkcję w swych zakładach - podała w poniedziałek rzeczniczka firmy Sylwia Winiarek. W oddziale ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej - dawnej Hucie Katowice – zatrzymano część przetwórczą. Jako "bardzo poważną" obecną sytuację ocenił również KGHM, który w najbliższych dniach będzie jednak wykorzystywał pełną moc własnych źródeł energii.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE) podały, że od poniedziałku od godz. 10.00 wprowadzają ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej na obszarze całego kraju. PSE w ubiegły piątek apelowały o ograniczenie zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania, tj. w godz. 11-15.

"Trudna sytuacja"

Ograniczenia - dotyczące zakładów przemysłowych - związane są z utrzymującą się nad Polską falą upałów, a co za tym idzie niskim poziomem rzek oraz wysoką temperaturą powietrza i wody wykorzystywanej w obiegach chłodzenia.

- 20. stopień zasilania oznacza, że pobieramy ustaloną minimalną moc. Instalacje, które można bezpiecznie wyłączyć, są wyłączane. W hucie w Dąbrowie Górniczej zatrzymana została już część przetwórcza, czyli dwie walcownie, a także dwie taśmy spiekalnicze. Instalacje działające w ruchu ciągłym, których ze względów bezpieczeństwa pracowników i samych urządzeń nie można wyłączyć, są wyhamowywane - przekazała Winiarek.

Rzeczniczka dodała, że na razie trudno prognozować, jaki będzie wpływ tej sytuacji na poziom produkcji – będzie to zależało od ustaleń PSE i od tego, jak długo potrwają ograniczenia. - Z całą pewnością sytuacja jest trudna, szczególnie jeżeli chodzi o zakłady w części surowcowej, czyli wielkie piece i stalownie - podkreśliła.

Największy producent stali

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupiającym ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, największy producent koksu w Europie o zdolności produkcyjnej rzędu 4,2 mln ton koksu rocznie. ArcelorMittal zatrudnia w Polsce ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys.

ArcelorMittal, do którego należy polska spółka, to największy na świecie producent stali, obecny w ponad 60 krajach.

Co z KHGM?

- W naszej ocenie sytuacja wydaje się poważna i – zważywszy prognozy pogodowe – może potrwać przez kilka dni - przyznał w rozmowie z tvn24bis.pl rzecznik KGHM Dariusz Wyborski, pytany, czy ograniczenie dostaw energii wpłynie w jakiś sposób na pracę spółki.
Dodał, że "w związku z tym KGHM będzie wykorzystywał pełną moc własnych źródeł energii zarówno Bloków Gazowo-Parowych w Polkowicach i Głogowie, jak również źródeł wytwórczych spółki Energetyka".
- Jest jeszcze za wcześnie, aby ocenić, jak obecna sytuacja w zakresie zasilania w energię przełoży się na poziom produkcji, jednak wszelkie działania służb utrzymania ruchu skierowane są na zapewnienie bezpieczeństwa pracowników, podtrzymanie poziomu produkcji oraz wyłączenie w pierwszej kolejno - zapewnił rzecznik

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane