• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Dwa państwa ograniczają import polskiej żywności

"Będą wyciągane konsekwencje". Minister reaguje po reportażu "Superwizjera" Odtwórz: "Będą wyciągane konsekwencje". Minister reaguje po reportażu "Superwizjera"
"Będą wyciągane konsekwencje". Minister reaguje po reportażu "Superwizjera" "Źródło: Fakty TVN"

Służby weterynaryjne Arabii Saudyjskiej i Białorusi wprowadziły czasowe ograniczenie importu polskiej żywności - poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.

Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, Arabia Saudyjska wprowadzała czasowy zakaz importu mięsa wołowego i produktów z mięsa wołowego z Polski.

Wykaz zakładów

"Główny Inspektorat Weterynarii prowadzi prace nad zniesieniem wyżej wymienionych ograniczeń. Zakłady zatwierdzone do eksportu na rynek Królestwa Arabii Saudyjskiej, jak również ubiegające się o nabycie uprawnień eksportowych na ww. rynek, zobowiązane są do przekazania stronie saudyjskiej wypełnionego i podpisanego dokumentu pt. »Samokontrola zakładu zagranicznego« dostępnego na stronie internetowej GIW" - podał Inspektorat.

Jak dodano, zaktualizowany przez stronę saudyjską wykaz zatwierdzonych zakładów, na które Arabia Saudyjska nałożyła czasowe restrykcje w imporcie, jest także dostępny na stronie GIW.

Decyzja Białorusi

Inspektorat wyjaśnił, że w przypadku Białorusi ograniczenia importowe wynikają z wystąpienia na terytorium Polski atypowej formy przypadku gąbczastej encefalopatii bydła (BSE).

Na początku lutego Państwowy Instytut Weterynarii - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził wystąpienie przypadku atypowego BSE u krowy z hodowli w Mirsku w powiecie lwóweckim na Dolnym Śląsku.

Zakażona krowa została zabita i zutylizowana. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach tłumaczył, że przypadki atypowego BSE zdarzają się u starszych krów w wielu krajach.

Mówił wówczas, że "ten przypadek nie ma wpływu na eksport polskiej wołowiny na rynek Unii Europejskiej i rynki trzecie".

"Nie niesie ryzyka przeniesienia choroby"

"Restrykcje importowe dotyczą bydła hodowlanego, użytkowego i przeznaczonego do uboju; zwierząt dzikich, zwierząt przeznaczonych do ogrodów zoologicznych i zwierząt cyrkowych podatnych na BSE; mięsa i innych surowców mięsnych, otrzymanych od zwierząt podatnych na BSE; skór, rogów, kopyt i jelit pochodzących od zwierząt podatnych na BSE; pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb" - poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.

Inspektorat podkreślił, że prowadzi działania związane ze zniesieniem ograniczeń z uwagi na fakt, że "wystąpienie atypowej formy BSE nie niesie ze sobą ryzyka przeniesienia choroby".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Piotr ttx
Dzięki Bogu jest TVN bo tak robiliby co by chcieli, Polska od lat produkuje padlinę . TVN również wyemitował jak w Lnianie we Violi dodawali stare mięso. Przypadek nie jest incydentalny. A jeśli minister ma pretensje do dziennikarzy to mi po prostu opadają ręce. Każdy kto ma kogoś w zakładach mięsnych wie co się tam dzieje.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zdelegalizować myślistwo
mięso jest szkodliwe dla zdrowia, powoduje wiele rodzajów raka, otyłość, cukrzycę, choroby układu ciśnienia, zawał, udar, ocieplenie klimatu, skażenie środowiska, powinniśmy ograniczać mięso do całkowitej rezygnacji bo nie jest potrzebne człowiekowi do życia
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gama
Nie można by sprowadzać wołowiny argentyńskiej? Niechby była droższa, ale może czyściejsza ekologicznie ?
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane