• rozwiń

Aplikacja na smartfony pokaże ciekawe polskie drzewa

Aplikacja na smartfony pokaże ciekawe polskie drzewa
Foto: Flickr CC-BY SA 2.0 Foto: Aplikację przygotował Klub Gaja

Zdjęcia i informacje o ciekawych przyrodniczo i historycznie polskich drzewach - jak "Wiąz z Pawiaka", propozycje wycieczek szlakiem drzew uwzględniających lokalne atrakcje turystyczne i atlas drzew - zawiera aplikacja na smartfony "Drzewa z klimatem".

Aplikację przygotował Klub Gaja. Jest ona adresowana do wszystkich miłośników przyrody i podróżników szukających ciekawych miejsc w Polsce. Można pobrać ją bezpłatnie w sklepie Google Play i App Store.

"Pomniki przyrody"

Jak mówił w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie szef Klubu Gaja Jacek Bożek, zawartość aplikacji stanowi blisko 150 zdjęć wraz z opisami "niezwykłych drzew - pomników przyrody" oraz finalistów konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja, w którym są wybierane drzewa o szczególnej historii.

Dodatkowo - mówił Bożek - wszystkie drzewa wraz ze współrzędnymi GPS zostały umieszczone na mapie tak, aby użytkownicy mogli w łatwy sposób zlokalizować je i wytyczyć trasę dojazdu np. podczas wycieczki. W aplikacji zostały wykorzystane zdjęcia i informacje z publikacji Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych "90 drzew. Okazy niezwykłe".

Bożek podkreślił, że aplikacja jest elementem większego programu "Święto drzewa". - On trwa już od kilkunastu lat - w jego ramach sadzimy drzewa, zakładamy parki, zbieramy makulaturę. Ale świat się zmienia, żyjemy coraz szybciej, a drzewa coraz bardziej potrzebują naszego wsparcia. Rozwój powoduje, że one coraz częściej zdają się nam przeszkadzać. I ta aplikacja jest odpowiedzią na potrzeby głównie młodych ludzi, z którymi rozmawiamy. Oni używają elementów nowoczesnych, ale też tęsknią za naturą i potrzebują informacji. Na ich prośbę dołączyliśmy do aplikacji atlas drzew, bo często mówią - to drzewo jest ładne, ale ja mieszkam w mieście i nie mam pojęcia, co to jest - ocenił.

Zawsze ze sobą

Teraz - podkreślił Bożek - młodzież będzie mieć "atlas zawsze w kieszeni", dostępny także dla biegaczy, rowerzystów, osób aktywnych. - Ludzie szukają ciekawych miejsc. Czemu nie pokazać im ciekawych drzew - mówił. Aplikacja - zaznaczył Bożek - jest prosta w obsłudze i skierowana do wielu grup: nauczycieli, uczniów, studentów, rodziców wędrujących z dziećmi po Polsce.

Jak mówił, zainteresowani za pomocą aplikacji mogą też znaleźć drzewa "legendarne, mające niezwykłe znaczenie, będące świadkami historii - tej wielkiej, ale i historii rodzinnych" - np. "Wiąz z Pawiaka", któremu zrobiono odlew czy "Jabłoń miłości" - pod którą poznali się dziadkowie i rodzice jednej z poznanianek.

W aplikacji można znaleźć także propozycje wycieczek, m.in. Szlak Drzew Sobieskiego – obejmujący osiem śląskich drzew na odcinku 150 km, związanych z legendami o Janie III Sobieskim i jego marszem na odsiecz wiedeńską. Ponadto na mapie zaznaczone zostały atrakcje turystyczne opracowane na podstawie Geoserwisu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – jak np. słupy bazaltowe w kominie wulkanu sprzed 27 mln lat, znane pod nazwą Stożek Perkuna, czy szlak kajakowy Dolina Wkry. Jest w niej także atlas zawierający blisko 20 najpopularniejszych w Polsce gatunków drzew oraz aktualności dotyczące programu Święto Drzewa, ciekawostki i porady związane z sadzeniem i ochroną drzew oraz klimatu.

Inicjatywa powstała w ramach programu Święto Drzewa, dzięki dofinansowaniu Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i przy współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz Lasami Państwowymi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane