• rozwiń

Minister cyfryzacji rozmawiała z komornikami. Oświadczenie ws. bazy PESEL

Anna Streżyńska o bazie PESEL Odtwórz: Anna Streżyńska o bazie PESEL
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Foto: Minister cyfryzacji Anna Streżyńska | Video: Anna Streżyńska o bazie PESEL

Jesteśmy prawie pewni, że dane z bazy PESEL nie wyszły poza kancelarie komornicze - powiedziała we wtorek minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Podkreśliła też, że dla "normalnego Polaka nie ma zagrożenie takim wykorzystaniem jego danych, żeby poniósł z tego tytułu jakieś straty".

Streżyńska spotkała się dzisiaj z Krajową Izbą Komorniczą. Po spotkaniu zapewniała, że w związku w pobieraniem przez kancelarie komornicze danych obywateli z bazy PESEL "nie ma powodów do obaw".

Co się stało z bazą PESEL?

12 sierpnia Ministerstwo Cyfryzacji zawiadomiło organy ścigania o nieprawidłowościach przy pobieraniu przez kilka kancelarii komorniczych z Warszawy i Łodzi danych obywateli z bazy PESEL.

Przed kilkoma dniami Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo dotyczące podejrzenia nieuprawnionego wykorzystania danych z systemu PESEL przez pięć kancelarii komorniczych.

Streżyńska mówiła też, że rocznie w Polsce prowadzonych jest około 8 mln postępowań komorniczych, a te pięć kancelarii pobrały mniej więcej 1,4 mln rekordów. - To tak imponująco wygląda, ale wbrew pozorom one nie przechwyciły większej części rynku - zaznaczyła szefowa resortu.

Minister uspokajała, że dane są bezpieczne. - Mamy praktycznie pewność, że nie wypłynęły one poza kancelarie, to zostało jako pierwsze sprawdzone przez odpowiednie służby - oznajmiła.

Streżyńska mówiła, że dostęp do bazy PESEL ma ok. 120 kancelarii komorniczych. - Zgodnie z prawem to jest na wydzielonych maszynach, w wydzielonej sieci i na wydzielonych łączach - zaznaczyła.

Jak wskazywała, baza PESEL ma już swoje lata, a system informatyczny trzeba rozbudować. - Do bazy ma dostęp 21 instytucji państwowych, nie tylko komornicy. Ta baza musi być responsywna dla tych instytucji. Musi być sprawna i nie może działać jak ePUAP, czyli przez większość czasu nie działać - stwierdziła Streżyńska.

Briefing Anny Streżyńskiej:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane