• rozwiń

Najpierw kupiła stolik za 3,99 zł. Teraz jest prezesem Ikei

Anna Pawlak-Kuliga o swojej karierze w Ikea Polska Odtwórz: Anna Pawlak-Kuliga o swojej karierze w Ikea Polska
Foto: tvn24bis.pl Foto: Gościem TVN24 BiS była Anna Pawlak-Kuliga. Nowa prezes Ikea Polska | Video: Anna Pawlak-Kuliga o swojej karierze w Ikea Polska

- Swoją przygodę w Ikei zaczęłam jeszcze jako studentka, kupując w Poznaniu pierwszy stół w kolorze czarnym, który kosztował 3,99 zł. - opowiadała na antenie TVN24BiS Anna Pawlak-Kuliga, nowa prezes Ikea Polska. Ale karierę w Ikea rozpoczęła dopiero po wyjeździe do Anglii, osiem lat temu.

-  Zawsze miałam takie motto w życiu: każdy z nas budzi się codziennie, mając wybór - możemy zamknąć oczy i  spać dalej albo wstać i realizować marzenia. Ja się zdecydowałam zrobić to drugie - opowiada na antenie TVN24BiS.

Jednak silne pragnienie spełniania marzeń to oczywiście nie wszystko.- Za tym stoi oczywiście ciężka praca i dużo nauki. Ja jestem dzisiaj fachowcem. Pracuję w sprzedaży detalicznej prawie 20 lat - mówi nowa prezes Ikea.

"Stawiam na ludzi"

- Zawsze mówiłam głośno, czego chcę. Starałam się być zawsze ambitna, zawsze realizować cele. Zawsze robiłam to w ten sposób, że dostarczałam rezultaty biznesowe poprzez ludzi i razem z ludźmi. Także ja stawiam na ludzi - przekonuje nowa prezes Ikei.

Anna Pawlak-Kuliga wychodzi z założenia, że dzisiejsi liderzy na świecie różnią się od stereotypu prezesa niedostępnego i wszystkowiedzącego.

Wyjazd za granicę

Wspominała także swój pobyt za granicą, który miał duże znaczenie dla jej kariery.

- Pojechałam do Wielkiej Brytanii przez przypadek. Chciałam potraktować to jako przygodę - nauczyć się owej kultury, języka. I nigdy nie sądziłam, że tam zostanę aż tyle lat.  A Ikea mnie tam naprawdę znalazła i to w fajnym momencie - opowiada.Nowa prezes nie uważa jednak, aby wyjazd za granicę był warunkiem koniecznym do zrobienia kariery.

- W Polsce mamy też dużo wspaniałych firm, które stawiają na ludzi, bo głęboko wierzę w to, że mamy tu teraz rynek pracownika - mówiła Anna Pawlak-Kuliga. - Z tym, że każdy biznes powinien wziąć odpowiedzialność za to, by tym ludziom kreować warunki do rozwoju i ich wspierać - dodaje.

- Chcemy, żeby nasi pracownicy zostali z nami długo. Ja mam bardzo młodych dyrektorów sklepów, którzy nie mają nawet trzydziestki. To jest fantastyczne - oceniła podczas programu "Biznes dla Ludzi".

Uwierzyć w siebie

- Główną barierą ludzi w rozwoju jest to, że nie wierzą w siebie. Może to jest stereotyp ze szkoły, może sposób, w jaki zostali wychowani - zastanawia się prezes Ikea Polska.

Jej zdaniem istnieje prosta zależność między satysfakcją pracownika a sukcesem firmy.- Jeśli pracownik jest szczęśliwy, szczęśliwy jest też klient. Jeśli klient jest szczęśliwy, mamy fajny biznes - przekonuje Pawlak-Kuliga.

Kobieta w biznesie

Rozmówczyni odniosła się także do sytuacji kobiet na rynku pracy, zwłaszcza po powrocie z urlopów macierzyńskich i wychowawczych. Anna Pawlak-Kuliga uważa, że środowisko biznesowe coraz częściej stara się wspierać kobiety.

- Każdy prezes to człowiek. Mamy dzieci, mamy mężów, musimy się zorganizować, prosić o wsparcie - mówi.

Zdaniem nowej prezes przedsiębiorstwa, które nie respektują praw kobiet "powinny być kwestionowane".

- Widzę w Polsce dużo firm, które rzeczywiście mają troszkę inny model zarządzania, inną kulturę. Ale uważam, że każdy taki biznes powinien być kwestionowany, jeśli takie rzeczy mają miejsce - ocenia.

Zobacz: Teraz panuje rynek pracownika. Sytuacja najlepsza od 25 lat

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane