• rozwiń

Prezydent o wyższym VAT na leki dla zwierząt. "Proszę o wycofanie się z takich pomysłów"

Andrzej Duda przeciwny podwyżce VAT na leki dla zwierząt Odtwórz: Andrzej Duda przeciwny podwyżce VAT na leki dla zwierząt
Andrzej Duda przeciwny podwyżce VAT na leki dla zwierząt

- Pojawiają się głosy, że ma być podwyższony VAT na leki weterynaryjne z 8 do 23 proc.; proszę o wycofanie się z takich pomysłów, nie zgodzę się na taką podwyżkę VAT, bo to ugodzi w polskie rolnictwo, w hodowców zwierząt i w zwykłych ludzi - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Wiceminister finansów zapowiedział już, ze tej podwyżki nie będzie.

Podczas otwarcia Narodowej Wystawy rolniczej w Poznaniu prezydent Duda odniósł się do zmian stawek podatku VAT na niektóre produkty.

Andrzej Duda powiedział, że "z ogromną radością" dowiedział się, że rząd planuje obniżenie stawki VAT na chleb i na ubranka dziecięce. - To jest ważne dla polskiego rolnika - zaznaczył.

- Ale jednocześnie chcę bardzo mocno powiedzieć jedno; otóż pojawiają się też głosy, że ma być podwyższony VAT na leki weterynaryjne z 8 do 23 proc. Proszę państwa, proszę o wycofanie się z takich pomysłów. Nie zgodzę się na podwyższenie VAT na leki weterynaryjne, bo to ugodzi w polskie rolnictwo, ugodzi w hodowców zwierząt, ugodzi także w zwykłych ludzi, bardzo często starszych ludzi, którzy mają swoich pupili, zwierzęta i często już dzisiaj z trudem są w stanie podołać kosztom opieki weterynaryjnej nad nimi. Uderzy wreszcie w schroniska dla zwierząt, które są naprawdę bardzo ważne - powiedział prezydent.

Swoje stanowisko prezydent Duda ogłosił także na Twitterze.


Rząd: wycofujemy się z planów

Pierwotnie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług autorstwa Ministerstwa finansów zapowiadała wyłączenie leczniczych produktów weterynaryjnych listy towarów objętych 8-proc. VAT. Oznaczałoby to wzrost stawki podatku do poziomu 23 procent.

Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET szacuje, że rynek jest wart rocznie około 1 mld złotych. Wraz z podwyżką VAT-u przybędzie mu więc dodatkowo ok. 150 mln zł.

- To nie są pieniądze, które wspomogą budżet państwa, ale jednocześnie to kwota, która może mieć naprawdę solidne negatywne konsekwencje dla przemysłów mięsnego, mleczarskiego, a w efekcie dla konsumentów tych produktów, oraz właścicieli 15 mln psów i kotów - powiedział, cytowany przez "Puls Biznesu", dyrektor POLPROWET-u Artur Zalewski.

Dzisiaj wiceminister finansów Filip Świtała zapewnił w rozmowie z PAP, że stawka VAT na leki dla zwierząt pozostanie na niższym poziomie 8-proc., tak jak jest obecnie. Zapowiedział ponadto, że prawdopodobnie od 1 kwietnia 2019 r. do 5 proc, spadnie VAT na e-booki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ŁKS Widzew
Andrzej podczas imprezy andrzejkowej stwierdził że zabawi się w posła Kukiza, i pogrozi palcem na tt :-)

Wiceminister nie spodziewając się tak stanowczej reakcji, rakiem wycofał się z pomysłu :)
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane