• rozwiń

Temat: Światowe Forum Ekonomiczne w Davos 2020

"Ten proces będzie długotrwały i kosztowny". Prezydent Duda na forum w Davos

Premier Morawiecki po spotkaniu z prezesem AstraZeneca Odtwórz: Premier Morawiecki po spotkaniu z prezesem AstraZeneca
Premier Morawiecki po spotkaniu z prezesem AstraZeneca "Źródło: tvn24"

Ochrona klimatu jest bardzo ważna, ale trzeba działać, chroniąc też stabilność polskiej gospodarki - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w Davos. Pilną sprawą jest ochrona powietrza przed pyłami zawieszonymi – zaznaczył.

Prezydent, który we wtorek rozpoczął wizytę na 50 Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, był pytany przez polskich dziennikarzy o wypowiedzi na temat klimatu prezydenta USA Donalda Trumpa i młodej szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg. Zapytano prezydenta, czy bliższe są mu słowa przywódcy Stanów Zjednoczonych, który przekonywał, że nie należy słuchać tych, którzy wieszczą zagładę; czy też może Grety Thunberg, która wzywała w Davos do działań na rzecz ochrony klimatu mówiąc, że świat płonie.

- Świat prędzej czy później się skończy, mówiąc tak bardzo szeroko, a nawet nieco metafizycznie. Natomiast ja patrzę na to przede wszystkim z punktu widzenia polskiej sytuacji i polskiego interesu. Polskiego obywatela i pracownika, przedsiębiorcy - odpowiedział Andrzej Duda.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że musimy być w światowym nurcie, jeśli chodzi o ochronę klimatu, to jest bardzo ważne, ale musimy to robić w taki sposób, żeby działając ku ochronie klimatu, chronić także stabilność funkcjonowania polskiej gospodarki – stwierdził prezydent na briefingu prasowym.

Dodał, że proces odchodzenia od paliw kopalnych będzie i kosztowny, dlatego musi zostać rozłożony w czasie. - Ale my go będziemy realizowali - zapewnił.

- To, co jest ważne teraz, zaraz, z czym my musimy się uporać natychmiast, to ochrona powietrza przed pyłami zawieszonymi, to jest niezwykle istotne z punktu widzenia bieżącego zdrowia Polaków i ich dobrego samopoczucia - powiedział.Zaznaczył, że jest to problem nie tylko dużych miast, ale i kurortów. - Cieszę się, że powstają w tym zakresie różne programy rządowe, bo chciałbym, żebyśmy na to właśnie, na ochronę powietrza, na to, żeby to powietrze było mniej zapylone, żeby było czystsze, zwłaszcza w okresie zimowym, położyli ogromny nacisk – powiedział.

Dziękował tym, którzy stosują się do zaostrzonych przepisów, dodając, że w jego rodzinnym Krakowie "sytuacja bardzo znacząco się poprawiła, gorzej jest w gminach ościennych".

Polska jako lider rozwoju

Odnosząc się do swej aktywności na Forum, Duda mówił dziennikarzom, że odbył już spotkanie z liderami biznesu inwestującymi w Polsce, z którymi rozmawiał na temat perspektyw rozwoju Polski. Wziął też udział w panelu poświęcony Europie Środkowo-Wschodniej, na którym - jak mówił prezydent - byli też obecni prezydenci Łotwy, Litwy i Serbii, premier Chorwacji a także szef Parlamentu Europejskiego. Zaznaczył, ze dyskusja dotyczyła między innymi Inicjatywy Trójmorza.

- Ten dzień dziś jest dniem sensu stricto ekonomicznym. Oczywiście my patrzymy na ekonomię z punktu widzenia polityki, ale generalnie mówiliśmy o perspektywach rozwoju - powiedział Duda. Wyraził satysfakcję, że "Polska była wielokrotnie wymieniana jako kraj, który jest liderem w naszej części Europy, który bardzo dynamicznie się rozwija i w tym zakresie stanowi także przykład dla innych". - To było dzisiaj podkreślane - powiedział prezydent.

Jak dodał, mówiono też bardzo wiele o spowolnieniu gospodarczym w Niemczech. - Wiele było o to pytań, jaki jest wpływ tego zjawiska na nasze gospodarki - dodał Andrzej Duda.

Duda wskazywał, że Polska rozwija się dynamicznie, także jeśli chodzi o duże inwestycje. Wymienił m.in. rozwój sieci drogowej, kolejowej czy planowaną budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jak mówił, zarówno nasi sąsiedzi, Europa Środkowa, ale też państwa Europy Zachodniej "dostrzegają jak dużą mamy ambicję". - To nie jest tylko ambicja sprowadzająca się do słów, tylko od słów przechodzi się u nas konkretnie do czynów - stwierdził prezydent.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane