• rozwiń

Polak pobił rekord Śnieżnej Pantery. Bargiel zdradza, jak zdobył pięć szczytów w 30 dni

Polak pobił rekord Śnieżnej Pantery. Bargiel zdradza, jak zdobył pięć szczytów w 30 dni Odtwórz: Polak pobił rekord Śnieżnej Pantery. Bargiel zdradza, jak zdobył pięć szczytów w 30 dni
Foto: Leszek Szymański | Video: TVN24 BiS Foto: Bargiel witany był na lotnisku w Warszawie jak bohater | Video: Polak pobił rekord Śnieżnej Pantery. Bargiel zdradza, jak zdobył pięć szczytów w 30 dni

Przygotowania to jest bardzo złożony proces. Trzeba trenować wiele lat i zbierać doświadczenie, które pozwala na bezpieczne realizowanie takich celów - mówił na antenie TVN24 BiS Andrzej Bargiel, który w rekordowym czasie 30 dni zdobył pięć siedmiotysięczników byłego Związku Radzieckiego zaliczanych do Śnieżnej Pantery. Jak podkreślił teraz chce trochę odpocząć od gór i wyjechać nad morze.

Pięć siedmiotysięczników byłego Związku Radzieckiego zaliczanych do Śnieżnej Pantery zdobył Andrzej Bargiel w rekordowym czasie 30 dni, zjeżdżając z tych gór na nartach. Zakopiańczyk aż o 12 dni pobił dotychczasowy wynik Denisa Urubki z 1999 roku.

Jak to zrobić?

Trzykrotny mistrz Polski w skialpiniźmie tłumaczył, że zegar włączany jest z chwilą wejścia na wierzchołek pierwszej góry, a zatrzymywany w momencie, gdy stanie się na szczycie piątej. 28-letni Bargiel zamierzał skompletować Śnieżną Panterę właśnie w ciągu 30 dni. Są to szczyty leżące w paśmie Tienszan (Kirgistan-Kazachstan-Chiny) i Pamiru (Tadżykistan-Kirgistan).

Realizację wytyczonego celu rozpoczął 16 lipca błyskawicznym wejściem na Pik Lenina (zwanym także Szczytem Awicenny – 7134 m) w Pamirze i zjazdem na nartach w 15 godzin 38 minut. Również w ekspresowym tempie dokonał podobnego wyczynu na kolejnych górach. 25 lipca osiągnął Szczyt Korżeniewskiej (7105 m), dokładnie rok po tym, gdy jako pierwszy na świecie zjechał na nartach z osławionego wierzchołka Broad Peaku (8015 m), a trzy lata temu z Sziszapangmy (8013 m).

"Udało się! Pik Korżeniewskiej zdobyty... Baza - Szczyt - Baza w równe 13 godzin. Śnieg niestety zmrożony, więc nie jechało się tak fajnie jak na Leninie. Satysfakcja mimo wszystko duuuuża" – napisał wówczas na Facebooku.

Z początkiem sierpnia zaliczył Szczyt Ismaila Samaniego (d. Pik Komunizma – 7495 m). Potem przez Jirgital, Duszanbe, Osz dotarł do Biszkeku, stolicy Kirgistanu, a następnie do bazy na lodowcu Inylczek Południowy. 10 sierpnia zdobył Chan Tengri (z mongolskiego "władca niebios"), najbardziej wysunięty na północ siedmiotysięcznik Ziemi (7010 m) w górach Tienszan, a 14 sierpnia stanął na Szczycie Zwycięstwa (Pik Pobiedy, 7439 m). - Warunki pogodowe nie pozwalają na pełny zjazd - poinformował w niedzielę.

Ambitny cel

Zakopiańczyk przyznał, że nie od dziś stawia sobie w życiu ambitne, nietuzinkowe wyzwania. Zaangażowany jest też w projekt Polskie Himalaje 2018. Zjazdem na nartach z Mount Everestu chciałby uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak podkreślił, miał pełną świadomość, że tym razem wytyczył sobie cel z najwyższej półki, znacznie trudniejszy niż wejście na ośmiotysięcznik.

- Do tego przedsięwzięcia przygotowywałem się miesiącami poprzez ciężkie i wykańczające treningi. Sporo czasu spędziłem w komorze ciśnień z wartościami, jakie panują na wysokości ośmiu, a nawet dziewięciu tysięcy metrów. Wyniki miałem rewelacyjne, jak oceniono. Do gór pochodzę jednak z wielką pokorą i dystansem - podkreślił.

Dotychczasowy rekord skompletowania Śnieżnej Pantery w jednym ciągu wynosił 42 dni i od 1999 roku należał do urodzonego w Niewinnomyssku Denisa Urubki, który od 12 lutego 2015 roku ma polskie obywatelstwo.

Pierwszym Polakiem, któremu przyznano to wyróżnienie za wszystkie pięć szczytów, był architekt i alpinista Marcin Hennig (ur. 12 sierpnia 1976 w Gdańsku). Projekt zaczął realizować 10 sierpnia 2004 roku od Chan Tengri, a zakończył po dwóch latach wejściem na Szczyt Zwycięstwa.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane