• rozwiń

Minister Adamczyk: nie będzie podwyżki opłaty paliwowej

Minister Adamczyk: nie będzie podwyżki opłaty paliwowej Odtwórz: Minister Adamczyk: nie będzie podwyżki opłaty paliwowej
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Rząd nie zamierza podnosić opłaty paliwowej - zapewnił Adamczyk | Video: Minister Adamczyk: nie będzie podwyżki opłaty paliwowej

Ani rząd, ani ministerstwo infrastruktury nie planuje zmian w opłacie paliwowej - zapewniał w czwartek w TVN24 BiS Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. Tak zaprzeczał wcześniejszym słowom wiceministra Jerzego Szmita, który stwierdził, że "to może być bardzo poważne źródło dla finansowania budżetu Krajowego Funduszu Drogowego". Zwłaszcza przy problemach z finansowaniem nowych dróg, z którym zmaga się resort.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit mówił w czwartek około południa, że podniesienie opłaty paliwowej to jedna z propozycji wypracowanych przez Komitet sterujący ds. optymalizacji procesu realizacji inwestycji drogowych, która ma pozwolić na zwiększenie puli środków na inwestycje infrastrukturalne.

Dwugłos

Adamczyk pytany w TVN24 BiS skąd pomysł, aby podnosić opłatę paliwową powiedział: - Sam nie wiem, skąd taki przekaz znalazł się dzisiaj w mediach. Ani rząd, ani ministerstwo infrastruktury nie planuje zmian w opłatach paliwowych. Muszę to wyraźnie podkreślić. Zaprzeczam, aby kiedykolwiek w jakikolwiek sposób rząd przygotowywał się do podwyżki opłaty paliwowej - zaznaczył minister.

O podwyżce opłaty paliwowej mówił na czwartkowej konferencji podległy mu wiceminister Jerzy Szmit. - To może być bardzo poważne źródło dla finansowania budżetu Krajowego Funduszu Drogowego - stwierdził.

- Pieniądze z opłaty paliwowej trafiają wprost do krajowego funduszu drogowego i funduszu kolejowego, a więc na budowanie dróg i budowanie kolei. One się nie rozpływają w budżecie, tylko byłyby skierowane na sfinansowanie programu budowy dróg - podkreślił Szmit.

"Nieporozumienie"

- Dzisiaj podsumowaliśmy pracę zespołu sterującego, który został powołany do tego, aby przygotować propozycje optymalizacji kosztów budowy dróg w Polsce. Jest to komitet złożony z ekspertów spoza rządu i ministerstwa, którzy na co dzień zajmują się analizą sytuacji w polskim drogownictwie. I tam wśród tych postulatów znalazła się propozycja, aby rozważyć możliwość zmiany opłaty. Ale zrozumiano to wprost, uważam absolutnie niewłaściwie - podkreślił w rozmowie z TVN24 BiS minister Andrzej Adamczyk.

Minister dodał, że o jakichkolwiek planach podwyżki opłaty nie wie nawet premier rządu.

- Nie ma takiej propozycji, minister infrastruktury nikomu jej nie złożył. Zapewniam, że premier Beata Szydło nic na ten temat nie wie - podkreślał gość "Bilansu".

Zobacz całą rozmowę.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane