• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Raty kredytów szybko nie wzrosną. Stopy w tym roku bez zmian

Raty kredytów szybko nie wzrosną. Stopy w tym roku bez zmian

Po rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym decyzyjnym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej nie należy spodziewać się niespodzianek - mówią zgodnie analitycy. Do zmian stóp, przypuszczają, może dojść dopiero po wymianie prawie całego składu RPP na początku 2016 r.

Rafał Antczak z Deloitte przypomina, że już po ostatniej marcowej obniżce stóp prezes NBP Marek Belka mówił o zakończeniu cyklu obniżek. - Moim zdaniem to było ryzykowne stwierdzenie - zaznacza. W jego opinii jest bowiem wiele czynników, które mogłyby przemawiać za dalszymi obniżkami stóp.

Antczak podkreśla, że spowolnienie w Chinach i ceny paliw to czynniki, które wpływają na stabilizację cen na bardzo niskim poziomie, wręcz na deflację. - Dochodzi do tego jeszcze czynnik, że polska gospodarka będzie moim zdaniem wchodzić w okres takiego stopniowego spowalniania - mówi. - W ciągu dwóch najbliższych lat grozi nam wzrost w granicach 2-3 proc., a to nie są warunki do podnoszenia stóp - dodaje Antczak.

Do końca spokojnie

Zgadza się jednak, że ponieważ obecna RPP kończy kadencję, "więc możliwe, że nie będzie już chciała korygować stóp, żeby nie przyznawać się do porażki".

- Zatem stopy procentowe raczej nie ulegną zmianie w ciągu najbliższego roku - mówi analityk Deloitte. - Ale jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy Rada zostawi decyzje swoim następcom, czy jednak będzie się starać coś korygować, to raczej pytanie z dziedziny psychologii - dodaje.

- Nie należy niczego większego się spodziewać, stopy na pewno pozostaną bez zmian, a ton komunikatu nie przyniesie niespodzianek - przewiduje Szymon Zajkowski z DM mBanku.

- Obecna Rada Polityki Pieniężnej deklarowała zakończenie cyklu obniżek i dopiero nowa Rada może skłaniać się ku obniżkom stóp - dodaje.

RPP zbiera się na decyzyjnym posiedzeniu w dniach 1-2 września br. Ostatnią obniżkę stóp procentowych, o 50 punktów bazowych, podjęła w marcu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane