• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Ceny spadają, ale rachunki za mieszkanie już nie

Ceny spadają, ale rachunki za mieszkanie już nie
Foto: sxc.hu Foto: Koszty utrzymania mieszkania rosną

Choć ceny spadają już od 10 miesięcy, koszty utrzymania mieszkania rosną - wynika z analizy Lion's Banku.

GUS poinformował, że w kwietniu deflacja wyniosła 1,1 proc. rok do roku i okazała się niższa od prognoz ekonomistów.

"Oczywiście fakt, że mamy do czynienia z deflacją nie znaczy, że wszystko tanieje. W ostatnich 12 miesiącach najmocniej podrożały: łączność (4,9 proc. r/r), restauracje i hotele (1,3 proc. r/r), edukacja (1,2 proc. r/r) oraz rekreacja i kultura (1 proc. r/r). Więcej niż przed rokiem trzeba też płacić za dobra i usługi zaliczane do kategorii "zdrowie" (1,1 proc. r/r) oraz "mieszkanie" (0,6 proc. r/r)" - czytamy w analizie.

"Z drugiej strony w marcu mniej trzeba było płacić za: transport (o 9,1 proc. r/r, głównie za sprawą taniejących paliw), odzież i obuwie (0 5,1 proc. r/r) oraz żywność, napoje i tytoń (o 1,7 proc. r/r)" - podkreśla Lion's Bank.

Na razie tanio

Analitycy podkreślają, że w najbliższych miesiącach deflacja powinna się utrzymać.

"Prognozy te mogą cieszyć zarówno osoby, które chcą zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, jak i tych, którzy mają taki dług. Obie grupy mogą korzystać na rekordowo niskim koszcie kredytu hipotecznego, co skutkuje nie tylko niskim poziomem comiesięcznych rat, ale też wzrostem zdolności kredytowej, a więc kwoty, którą banki są skłonne pożyczyć. Niestety, coraz więcej danych każe im przygotować się na stopniowo rosnący koszt kredytu oraz podwyżkę stóp procentowych w 2016 roku" - czytamy.

Co z mieszkaniem?

Raport zwraca uwagę na koszty utrzymania mieszkania, czyli m.in. koszty eksploatacyjne, wywóz śmieci, kanalizacji, energii i wody.

"Na podstawie tempa wzrostu cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 891,1 zł. Wynik ten jest nieznacznie wyższy niż przed miesiącem, a w perspektywie ostatnich 12 miesięcy podniósł się także o skromne 7,1 zł – niby niewiele, ale w tym samym czasie ogólny poziom cen dóbr i usług spadł" - zwracają uwagę analitycy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane