• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Autostradą A1 bez biletu. Kolejne ułatwienia dla kierowców

Autostradą A1 bez biletu. Sprawdziliśmy, jak działa nowy system Odtwórz: Autostradą A1 bez biletu. Sprawdziliśmy, jak działa nowy system
Autostradą A1 bez biletu. Sprawdziliśmy, jak działa nowy system "Źródło: TVN Turbo"

Bez biletów i bez dokonywania płatności metodą tradycyjną na bramkach wyjazdowych. Już 1 lipca ma ruszyć rozszerzona wersja systemu poboru opłat na autostradzie A1 między Rusocinem a Nową Wsią. "Jesteśmy w trakcie końcowych testów systemu" - poinformowała tvn24bis.pl Anna Kordecka ze spółki GTC, która jest koncesjonariuszem płatnego odcinka A1.

Pilotaż systemu automatycznego poboru opłat AmberGo ruszył 4 lipca ubiegłego roku. W tym czasie w systemie zarejestrowało się około 17 tysięcy użytkowników.

Ułatwienia na A1

Aby skorzystać z ułatwienia, należy pobrać aplikację o nazwie Autopay. Następnie należy podać kategorię pojazdu, numer rejestracyjny i dodać kartę płatniczą oraz co ważne korzystać z bramek autostradowych oznaczonych AmberGo.

Na tej bramce kamery zidentyfikują numer rejestracyjny pojazdu. Zmiana koloru sygnalizacji świetlnej z koloru czerwonego na zielony automatycznie podniesie szlaban.

Odpowiednia kwota zostanie automatycznie pobrana z konta użytkownika w momencie zjazdu z autostrady. Co ważne, przy zjeździe z autostrady również należy kierować się do bramki AmberGo. Takie bramki znajdują się w Rusocinie i w Nowej Wsi.

Obecnie system jest dostępny dla kierowców pojazdów kategorii pierwszej (na przykład auta osobowe), z polskimi numerami rejestracyjnymi, podróżujących na najdłuższym odcinku autostrady, czyli Rusocin - Nowa Wieś (okolice Gdańska - okolice Torunia), w obu kierunkach.

Dlatego, jak wskazywano wcześniej, nie należy korzystać z bramki AmberGo, jeśli chcemy przejechać krótszy odcinek autostrady.

Zmiany dla kierowców

To jednak ma się zmienić już 1 lipca 2019 roku, kiedy zostanie wprowadzona pełna funkcjonalność systemu.

System działać będzie bowiem na wszystkich bramkach i wszystkich placach poboru opłat zlokalizowanych na autostradzie A1 między Toruniem a Gdańskiem. Na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 funkcjonuje dwanaście miejsc poboru opłat: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Grudziądz, SPO Lisewo, SPO Turzno, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś.

To oznacza, że z systemu będą mogli skorzystać także kierowcy, którzy chcą pokonać krótszy odcinek autostrady.

Jak wyjaśniła w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl Anna Kordecka ze spółki GTC, "każdy z placów poboru opłat będzie wyposażony w bramkę dedykowaną wyłącznie aktywnym użytkownikom systemu AmberGO".

"Takie bramki będą oznaczone symbolem AmberGO oraz przekreślonym symbolem inkasenta na bramkach zjazdowych, co oznacza, że nie będzie na nich możliwości zapłacenia za przejazd metodą tradycyjną (gotówka/karta)" - wyjaśniła.

Na pozostałych bramkach będzie możliwość płatności zarówno w systemie tradycyjnym (karta/gotówka) jak i w systemie AmberGO.

Przedstawiciele GTC pytani, czy termin uruchomienia pełnej wersji systemu zostanie dotrzymany, wskazali, że "prace nad systemem przebiegają sprawnie".

"Obecnie jesteśmy w trakcie końcowych testów systemu oraz przygotowania odpowiedniego oznakowania bramek na placach poboru opłat" - wyjaśniła Anna Kordecka.

Za przejazd samochodem osobowym całym odcinkiem A1 z Rusocina do Nowej Wsi trzeba zapłacić 29,90 zł.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Nienormalny
Prawie 20 lat temu poruszałem się po autostradach w Kanadzie, które rozpoznawały numery rejestracyjne w trakcie wjazdu na autostradę i rachunek przychodził pocztą. Samochód ani na moment nie musiał zwalniać. A my dalej jakieś bramki. Nie do wiary.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ixar
Mój drogi, przecież u Nas autostrady nie są przeznaczone do szybszej komunikacji ... tylko dla dojenia kierowców.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
krzysztof_wisniewski
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane