• rozwiń

Temat: Gospodarka

Alma wnioskuje o likwidację

Alma wnioskuje o likwidację
Foto: ALMA Foto: Alma Market podjęła decyzję o sporządzeniu wniosku o upadłość spółki

Sąd Rejonowy w Krakowie postanowił o umorzeniu postępowania sanacyjnego Alma Market - poinformowała spółka w komunikacie. Alma Market podjęła decyzję o sporządzeniu wniosku o upadłość spółki obejmującej likwidację majątku.

W połowie września ub.r. borykająca się z kłopotami sieć sklepów Alma Market złożyła w krakowskim sądzie wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Spółka uznała za konieczne podjęcie restrukturyzacji, by poprawić sytuację finansową i uniknąć upadłości.

Likwidacja majątku

W połowie października Alma złożyła jednak także wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku. Jednocześnie spółka podtrzymała wówczas złożony wcześniej wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

W połowie grudnia 2016 r. sąd postanowił o otwarciu tego postępowania. Pod koniec stycznia o jego umorzenie zawnioskował jednak wyznaczony przez sąd zarządca postępowania sanacyjnego.

Teraz sąd przychylił się do tego wniosku. Zgodnie z przepisami, może to zrobić, jeśli uzna, że "brak jest realnych możliwości przywrócenia zdolności do wykonywania zobowiązań".

Wyrok jest nieprawomocny. Jednocześnie Alma Market podjęła jednak decyzję o sporządzeniu wniosku o upadłość spółki obejmującej likwidację majątku. Jeśli do tego dojdzie, majątek ten zostanie przejęty przez syndyka, sprzedany i podzielony pomiędzy wierzycieli i akcjonariuszy.

Czy to koniec sieci sklepów Alma? Niekoniecznie. Teoretycznie może się pojawić inwestor, który kupi "zdrową" część spółki i będzie kontynuował jej działalność. Na razie nie pojawiły się jednak na ten temat żadne informacje.

Nowy właściciel

W ostatnich dniach kontrolę nad Alma Market przejął Tomasz Żarnecki, przedsiębiorcą z Nowego Targu, właściciel m.in. domu handlowego Gorce. Ta informacja sprawiła, że w piątek i dzisiaj akcje Almy mocno zyskiwały na giełdzie (informacja o wniosku o upadłość pojawiła się po sesji).

Kłopoty Almy zaczęły się uwidaczniać w ubiegłym roku. Firma zamykała kolejne sklepy i prowadziła zwolnienia grupowe. Pojawiły się też kłopoty z wypłacaniem pensji pracownikom.

Obecnie funkcjonuje już jedynie kilka sklepów sieci, która jeszcze w ub. r. liczyła w całym kraju kilkadziesiąt placówek.

O KŁOPOTACH ALMY PISALIŚMY RÓWNIEŻ W MAGAZYNIE TVN24

Pracownicy zostali bez wypłat. Alma przeprasza, ale pieniędzy nie ma. Zobacz materiał TVN24 BiS (14.11.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane