• rozwiń

Duży bank przejmie SKOK Jaworzno. Zmiany dla ponad 100 tysięcy klientów

Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez banki Odtwórz: Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez banki
Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez banki "Źródło: TVN24 BiS"

Alior Bank przejmie Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową Jaworzno - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. Zmiany mają wejść w życie 1 kwietnia tego roku i będą dotyczyły blisko 117 tysięcy członków SKOK-u.

KNF podał, że Alior Bank obejmie zarządzanie majątkiem SKOK Jaworzno 1 lutego, a przejęcie nastąpi 1 kwietnia 2019 roku.

Zgodnie z komunikatem KNF, na koniec listopada 2018 roku SKOK Jaworzno posiadała aktywa w wysokości blisko 284 milionów złotych, fundusze własne bilansowe w wysokości minus 59,8 mln zł, współczynnik wypłacalności na poziomie minus 22,57 procent oraz wykazywała stratę z lat ubiegłych na kwotę 64,6 mln zł. Depozyty członkowskie zgromadzone przez około 117 tysięcy członków SKOK Jaworzno wynosiły 334,1 mln zł.

Według stanu na koniec listopada aktywa kasy stanowiły 0,4 procent sumy bilansowej banku, a jej wynik finansowy 0,22 procent wyniku bieżącego banku.

Alior przejmie SKOK Jaworzno

W ocenie KNF, przejęcie SKOK Jaworzno przez Alior Bank nie wpłynie na bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach banku.

"Proces integracji odbędzie się przy wsparciu udzielonym przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), zgodnie z programem pomocowym. Fuzja operacyjna, która zakończy proces integracji, potrwa kilka miesięcy. W efekcie nastąpi przeniesienie danych i obsługi produktów do systemów informatycznych Alior Banku, a tym samym pełne ujednolicenie obsługi klientów w zakresie dostępu do placówek i systemów transakcyjnych" - poinformował Alior Bank.

SKOK Jaworzno to już czwarta kasa pożyczkowa kupiona przez Alior Bank. Wcześniej Bank przejął SKOK im. św. Jana z Kęt, SKOK Wyszyńskiego i Powszechna SKOK.

W sumie od listopada 2012 roku, gdy sektor spółdzielczy został objęty kuratelą KNF, banki przejęły 11 SKOK-ów. Tyle samo spółdzielni zbankrutowało.

Alior Bank otrzyma wsparcie finansowe udzielone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) w wysokości niższej niż kwota zgromadzonych w SKOK Jaworzno depozytów. KNF podaje, że rozpatrując sprawę przejęcia kierowała się „troską o bezpieczeństwo i stabilność sektora finansowego wzięła pod uwagę również korzyści dla dotychczasowych członków SKOK Jaworzno wynikające m.in. z dostępu do szerszej oferty produktowej Aliora"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane