• rozwiń
  • WIG20 2175.95 +0.92%
  • WIG30 2465.97 +0.98%
  • WIG 57408.33 +0.90%
  • sWIG80 11443.69 -0.40%
  • mWIG40 3664.95 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:58

Dostosuj

Temat: Niedziele wolne od handlu

Niedziele bez handlu. "To początek zmian systemowych"

Niedziele bez handlu. "To początek zmian" Odtwórz: Niedziele bez handlu. "To początek zmian"
Niedziele bez handlu. "To początek zmian" "Źródło: tvn24bis"

Ograniczenie handlu w niedzielę to początek zmian systemowych. Pracownicy handlu będą mogli odetchnąć - mówił w TVN24 BiS Alfred Bujara, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Handlu. Dodał też, że pracownicy tej branży nie muszą obawiać się zwolnień.

Alfred Bujara, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Handlu mówił w TVN24 BiS, że podpisanie przez prezydenta ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, jest początkiem zmian systemowych w branży handlowej.

Ulga dla pracowników

- Od lat walczyliśmy o poprawę warunków pracy i wolne niedziele to początek zmian. Mamy dwie wolne niedziele, ale czasami tych wolnych niedziel będzie więcej. Pracownicy handlu już w tym roku będą mogli trochę odetchnąć. Niedziela jest do odpoczynku, a nie do wyzysku pracownika - mówił Bujara i dodał, że pracodawcy już wymyślają sposoby na to, jak ominąć ograniczenie handlu.

- W Niemczech za złamanie takiego zakazu jest kara w wysokości miliona euro a u nas będzie to od 1 do 100 tysięcy złotych. To jest nic dla sieci handlowych. Zobaczymy, czy Państwowa Inspekcja Pracy będzie skuteczna w egzekwowaniu przepisów - dodał.

Gość TVN24 BiS mówił również, że jeśli sieci handlowe będą zmieniać czas pracy tak, że pracownicy będą zmuszani przychodzić do pracy kwadrans po północy, czyli już w poniedziałek, to jego organizacja będzie wnioskowała o nowelizację ustawy.

Zwolnień nie będzie

- W naszej wersji ustawy proponowaliśmy, aby doba kończyła się o 5 rano, bo znamy przedsiębiorców. Jeśli będzie działo się tak, że pracownicy będą musieli przychodzić do pracy po północy, to będziemy wnioskować o nowelizację ustawy, aby doba zaczynała się o 22 i kończyła w poniedziałek o 5 rano - zapowiedział Alfred Bujara.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Handlu mówił również, że obecnie w handlu brakuje około 150 tysięcy pracowników. - Pracownicy nie boją się, że stracą pracę, bo niedziela nie jest dniem wysokoobrotowym. Sieci handlowe nie mogą dziś zwalniać, bo obroty w sobotę będą rosły, co pokazują dni przed świętami - dodał.

Podpis prezydenta

We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyło się uroczyste podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy ograniczającej handel w niedziele.

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane