• rozwiń

Minister rozważa zmniejszenie akcyzy na część napojów alkoholowych

Minister rolnictwa chce zezwolić na domową produkcję mocnych alkoholi Odtwórz: Minister rolnictwa chce zezwolić na domową produkcję mocnych alkoholi
Minister rolnictwa chce zezwolić na domową produkcję mocnych alkoholi "Źródło: tvn24"

Mechanizm zmniejszenia akcyzy o połowę dla alkoholi wytwarzanych przez rolników w destylarniach usługowych zapowiedział w środę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

- Unia Europejska zezwala na zmniejszenie akcyzy o połowę i ten mechanizm chciałbym zastosować w destylarniach usługowych - powiedział minister Ardanowski w Jedynce Polskiego Radia.

Wysoka jakość

Dodał, że oprócz kontroli akcyzowej, w usługowych destylarniach można zapewnić wysoką jakość wytwarzanych alkoholi i bezpieczeństwo.

Podkreślił, że nigdy nie zgodzi się, by rolnicy legalnie wytwarzali alkohole "gdzieś w piwnicy czy w lesie".

Dopytywany, czy nie zwiększy to problemu alkoholizmu w Polsce, Ardanowski powiedział, że nie widzi zagrożenia. - Jeżeli ktoś chce walczyć z alkoholizmem, to powinien walczyć z bardzo tanim winem owocowym, z czymś co jest nazywane piwem, a z piwem nie ma nic wspólnego, a młodzież generalnie tym się upija, więc trzeba z tym walczyć - powiedział minister.

Zwrócił uwagę, że rolnicy w innych krajach mogą zajmować się tego typu produkcją. - Dlaczego, by tego nie robić w Polsce - pytał.

Minister rolnictwa stwierdził, że alkohole, których produkcję chce zalegalizować, będą dość drogie i nie dla każdego dostępne.

Wiceminister finansów Tadeusz Kościński powiedział w środę, że wprowadzenie zmian w podatku akcyzowym dotyczące alkoholi wytwarzanych przez rolników możliwe są jeszcze w tej kadencji Sejmu. - O szczegółach jeszcze nie chcę rozmawiać. Musimy to zrobić mądrze, żeby promować polską gospodarkę, a nie tańszy alkohol - zaznaczył Kościński.

POLACY PIJĄ CORAZ WIĘCEJ >> czytaj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane