• rozwiń

Akcyza na alkohol i papierosy w górę. Rząd przyjął projekt

Rząd przyjął projekt przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe Odtwórz: Rząd przyjął projekt przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe
Rząd przyjął projekt przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe "Źródło: tvn24"

Wyższą akcyzę na alkohole i papierosy przewiduje projekt, który rząd przyjął w czwartek w trybie obiegowym i wysłał do Sejmu - wynika z informacji zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na tej zmianie budżet ma w przyszłym roku zyskać dodatkowe 1,7 miliarda złotych.

"Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie (...) o podatku akcyzowym (...), których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie" - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.

Jak podano, proponowana zmiana podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Z Oceny Skutków Regulacji wynika, że dzięki zmianie budżet zyska w przyszłym roku ok. 1,7 mld zł i po tyle samo w kolejnych latach. Dane te uwzględniają dodatkowe wpływy z akcyzy i VAT.

"Oczekiwany skutek budżetowy (łącznie 1 698,7 mln zł) obejmuje w 2020 r. ok. 552,9 mln zł w przypadku napojów alkoholowych, z wyłączeniem cydru i perry, oraz ok. 1145,9 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich" - informuje OSR.

Jeszcze w kwietniu rząd chciał podnieść o 3 procent podatek akcyzowy na alkohol i papierosy - tak wynikało z planów na lata 2019-2022 przedstawionych przez resort finansów w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej. Wpływy do budżetu szacowano wtedy na 1,1 miliarda złotych.

Stawki

Z uzasadnienia nowego projektu wynika, że wzrost stawki na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o ok. 1,14 zł (z VAT-em ok. 1,4 zł).

Zmiana akcyzy na piwo może oznaczać wzrost ceny półlitrowej puszki tego napoju (o ekstrakcie 12 st. Plato) o ok. 0,05 zł (z VAT-em ok. 0,06 zł).

Wina o poj. 0,75 l mogą podrożeć o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł), a napoje fermentowane, np. wina owocowe o poj. 0,75 l o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł). Natomiast tzw. wyroby pośrednie, np. wina porto o poj. 0,5 l mogą zdrożeć o ok. 0,16 zł (z VAT-em ok. 0,20 zł)

Ministerstwo Finansów szacuje, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może oznaczać, że paczka papierosów (20 szt.) podrożeje przeciętnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł.

W uzasadnieniu napisano, że ostatnia zmiana stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15 proc. i 5 proc.

Z zakresu projektowanej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Jak zaznaczono, wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu - "w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa".

Wyłączenie obejmuje także akcyzę na papierosy elektroniczne, na które do końca czerwca 2020 r. obowiązuje zerowa stawka akcyzy. Wyroby te będą opodatkowane efektywną stawką akcyzy od 1 lipca 2020 r.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY >>>

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (32)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
robert_rudas
Niestety tylko w wyliczeniach "ekspertów" 1% wyższa akcyza = wyższe przychody z akcyzy. W życiu często bywa na odwrót. Spadek sprzedaży z "legalnych" źródeł, powoduje większe starty na podatku dochodowym i VAT niż zysk, z podniesienia akcyzy.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
iny
Loading...
iny
Fajki rzuciłem już dawno ale alkohol trzeba będzie pozyskiwać innymi metodami.
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
VaII Govrylo
Alkohol powinien być na receptę z refundacją.
To produkt pierwszej potrzeby.
Papierosy mogą kosztować 300 zł.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
wojec
Paliłem kiedyś 2 paczki dziennie-rzuciłem 25lat temu-mówili tyle zaoszczędzisz,że dobry samochód kupisz-rzuciłem a samochodu jak nie ma tak niema !!gdzie ta forsa si9ę podziała???
 • 8
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane