• rozwiń

Airbus Helicopters stawia na Łódź. Zatrudni 100 inżynierów

Foto: PAP/ Grzegorz Michałowski Foto: Otwarciu łódzkiego biura towarzyszyło powołanie spółki Airbus Helicopters Polska

Airbus Helicopters otworzyło w Łodzi w czwartek biuro konstrukcyjne, w którym powstawać będą nowoczesne projekty śmigłowców wojskowych i komercyjnych. Biuro zatrudni około stu inżynierów. Firma podpisała także list intencyjny o współpracy z Politechniką Łódzką.

Otwarciu łódzkiego biura towarzyszyło powołanie spółki Airbus Helicopters Polska (AHP). Jak podkreślił prezes AH Guillaume Faury, jest ono przypieczętowaniem dziesięcioletniej współpracy naukowej z polskimi uczelniami: Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu oraz Politechniką Gdańską.

- Naszym celem jest bezpośrednie powiązanie AHP z nami w wielu obszarach, takich jak organizacja, procesy oraz projektowanie - zaznaczył Faury, dodając, że polskim potencjałem są młodzi, wykwalifikowani inżynierowie.

Trzy cele

Dyrektor ds. badań i innowacji AH Tomasz Krysiński wyjaśnił, że prace w łódzkim biurze projektów będą skupiać się na trzech celach: modernizacji już produkowanych śmigłowców, kontynuowaniu rozpoczętych projektów i przygotowaniu przełomowych technologii przyszłości z zakresu systemów napędowych wiropłatów i ich wyposażenia, które pojawią się na rynku po 2020 r.

O dotychczasowej współpracy AH z Politechniką Łódzką przypomniał ambasador Francji Pierre Buhler."To właśnie zespół specjalistów z Łodzi przygotował rozwiązania dla superszybkiego hybrydowego helikoptera X 3, który pobił rekord świata prędkości w tej kategorii statków -powietrznych" - zaznaczył.

- Jestem w Łodzi razem z moimi kolegami ambasadorem Niemiec Rolfem Nikelem i ambasadorem Hiszpanii Augustinem Nunezem, bo głęboko wierzymy, że należy pogłębiać naukową i technologiczną współpracę z Polską. W Polsce zostanie otwarte czwarte centrum badawcze AH - po Francji, Niemczech i Hiszpanii. Otwarcie tego centrum przyczyni się do rozwoju badań, promowania innowacji przemysłowych i kształcenia wysokiej klasy specjalistów - dodał Buhler.

Długoterminowa współpraca

Ambasada Francji, Airbus Helicopter i Politechnika Łódzka podpisały w czwartek list intencyjny dotyczący współpracy, która umożliwi m.in. organizowanie długoterminowych staży dla pracowników i studentów PŁ we Francji.

Jak podkreślił prorektor ds. nauki PŁ prof. Piotr Paneth, teoretyczne i eksperymentalne prace uczelni prowadzone wspólnie z AH od dziesięciu lat wciąż są kontynuowane, jednak obejmuje je klauzula poufności. PŁ planuje w najbliższym czasie uruchomienie nowego kierunku studiów inżynierskich związanych z lotnictwem z międzynarodową kadrą wykładowców. Językiem wykładowym będzie angielski.

W ramach współpracy z AH łódzka uczelnia przyczyniła się do rozwoju superszybkiego hybrydowego demonstratora X3, który pobił rekord prędkości dla śmigłowców. Pracownicy PŁ brali udział w pracach nad śmigłami, optymalizacja aerodynamiki oraz integracją silnika. Mieli tez udział w rozwoju śmigłowca szturmowego tiger oraz wielozadaniowego EC725 Caracal.

Airbus Helicopters jest największym światowym producentem śmigłowców. Jak podaje firma, ma ona 46-procentowy udział w rynku śmigłowców cywilnych i wojskowych. Firma zatrudnia ponad 23 tys. pracowników na świecie. W tej chwili w około 150 krajach w użyciu jest około 12 tys. helikopterów wyprodukowanych przez spółkę.

Obecnie w Polsce eksploatowane są 54 śmigłowce AH, co daje firmie pozycję lidera wśród zachodnich producentów helikopterów. Spółka - za pośrednictwem firmy Heli-Invest - dostarcza także na polski rynek kompleksowe usługi z zakresu obsługi, naprawy oraz remontów śmigłowców.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane