• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Praca

Pieniądze na rozwój firmy możesz pożyczyć od państwa

Mała firma to mały ZUS? "Nikt nie straci, a część zyska" Odtwórz: Mała firma to mały ZUS? "Nikt nie straci, a część zyska"
Mała firma to mały ZUS? "Nikt nie straci, a część zyska" "Źródło: TVN24 BiS"

Do połowy roku Agencja Rozwoju Przemysłu rozdysponuje około 120 milionów złotych na różnego typu pożyczki dla firm, potrzebujących kapitału – szacuje prezes spółki Marcin Chludziński. Pieniądze będą pochodzić z z 300-milionowej puli przeznaczonej na ten rok na wsparcie firm, między innymi na finansowanie rozwoju i nowych projektów.

- Finansowanie zwrotne, czyli pożyczki na rozwój – przemysłowy, produkcyjny, innowacji – to ważny obszar naszej działalności. W tym roku nasz budżet w obszarze produktów finansowych to 300 mln zł. Szacujemy, że po drugim kwartale będziemy zaangażowani na kwotę ok. 120 mln zł- powiedział w czwartek prezes, uczestniczący w IX Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

- Pozostanie nam jeszcze kilka miesięcy na to, by zrealizować nasze założenie finansowe, rzędu 300 mln zł. Ważne, aby były to dobre projekty – spłacalne, które dadzą dobry efekt i impuls rozwojowy – dodał Chludziński.

Pożyczki ARP trafiają m.in. na inwestycje w firmach, np. w nowe linie produkcyjne, produkty czy ekspansję na nowe rynki, ale mogą również być przeznaczone na wsparcie restrukturyzacji, by firmy mogły wkroczyć na ścieżkę rozwoju. Prezes ARP zadeklarował możliwość wsparcia, np. w formie wejścia kapitałowego, dla ciekawych planów rozwojowych w branży motoryzacyjnej, a także wsparcie dla innowacji, dla których przeznaczona jest oddzielna linia pożyczkowa.

Rodzimy kapitał

Instrumenty finansowe to jedno z adresowanych do przedsiębiorców narzędzi wsparcia, którymi dysponuje Agencja. Innym obszarem jej działania jest zarządzanie dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: Euro-Park Mielec oraz Tarnobrzeska SSE Euro-Park Wisłosan – obie strefy mają w sumie ponad 50 podstref w całej Polsce.

Prezes oszacował, że w tym roku obie strefy co najmniej utrzymają ubiegłoroczny łączny wynik pod względem wartości nowych projektów inwestycyjnych – w minionym roku inwestorzy zadeklarowali łącznie w obu strefach bezpośrednie nakłady rzędu 2,5 mld zł. Obiecujący był także – zdaniem prezesa - początek 2017 r.

- Cieszy nas, że 9 z 12 wydanych zezwoleń (na działalność w SSE) to zezwolenia dla polskich firm, z rodzimym kapitałem– powiedział Chludziński.

Pomoc dla firm

ARP chce pomagać firmom przemieniać się, zgodnie z wymaganiami gospodarki. Wśród przykładów skutecznej restrukturyzacji, w której uczestniczyła ARP, prezes jednej z sesji IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wymienił takie firmy firmy jak Ursus, Wuzetem i Przewozy Regionalne. „Ursus, dzięki udzielonej przez ARP pożyczce, stał się nie tylko liderem w segmencie ciągników i maszyn rolniczych, ale inwestuje także w innowacyjne branże takie jak elektromobilność, czego dowodem jest m.in. zaprezentowany podczas Hannover Messe elektryczny samochód dostawczy” – podała w czwartek ARP w swoim komunikacie.

Agencja chce m.in. wspierać innowacyjne projekty w dziedzinie automatyki przemysłowej, kosmicznej czy gier komputerowych. Trwają prace nad nowym narzędziem finansowym, które ma wesprzeć m.in. rozwój robotyki.

Agencja Rozwoju Przemysłu to działająca od 1991 r. spółka Skarbu Państwa, która w okresie transformacji gospodarczej uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. Agencja ma oddziały w Katowicach, Mielcu i Tarnobrzegu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane