• rozwiń

Temat: Gospodarka

Moody’s: reforma sądownictwa i jej skutki mogą wpłynąć na ocenę Polski

Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa weszły w życie Odtwórz: Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa weszły w życie
Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa weszły w życie "Źródło: Fakty TVN"

Reforma sądownictwa i jej potencjalne skutki - osłabienie niezależności sądownictwa, systemu kontroli i równowagi oraz praworządności - mogą wpłynąć na ocenę siły instytucjonalnej Polski przez agencję Moody's - wynika z raportu agencji z 17 stycznia.

"(...) reforma sądownictwa w Polsce sprowadza ryzyko osłabienia niezależności systemu sądownictwa, podważenia systemu kontroli i równowagi (check and balances) oraz praworządności, może potencjalnie wpłynąć na naszą ocenę siły instytucjonalnej (Polski - PAP)" - napisano w raporcie.

Zmiana oceny?

To pierwszy raz, gdy agencja publicznie wspomniała o takiej ewentualności w kontekście reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Agencja dodała, iż skutki reformy mogą potencjalnie "osłabić sentyment gospodarczy oraz FDI (bezpośrednie inwestycje zagraniczne - PAP)" w Polsce.

Moody's nie spodziewa się, by w związku z uruchomieniem procedury z art. 7 Traktatu UE na Polskę zostały nałożone sankcje, z uwagi na konieczność jednomyślności wśród krajów UE.

Agencja spodziewa się, że "nieprzewidywalność polityczna pozostanie istotnym czynnikiem dla jakości oceny kredytowej w Polsce i na Węgrzech".

Wielka trójka

Moody's to obok Standard&Poor's i Fitch najważniejsza agencja ratingowa oceniająca wiarygodność kredytową państw. Opinia przekłada się na atrakcyjność gospodarczą kraju i jest ważną wskazówką dla zagranicznych inwestorów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane