• rozwiń
  • WIG20 2225.55 -0.37%
  • WIG30 2524.76 -0.27%
  • WIG 58716.90 -0.06%
  • sWIG80 11622.43 +0.44%
  • mWIG40 3767.51 +0.55%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:25

Dostosuj

Agencja Moody's podnosi nam perspektywę ratingu

Rating Polski podwyższony. Niepewność polityczna maleje Odtwórz: Rating Polski podwyższony. Niepewność polityczna maleje
Rating Polski podwyższony. Niepewność polityczna maleje "Źródło: tvn24"

Agencja Moody's nie zmieniła ratingu Polski, ale podniosła jego perspektywę do stabilnej z negatywnej.

Obecnie rating Moody's dla Polski jest na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej.

Podniesiona została jednak perspektywa naszego ratingu. Stabilna oznacza, że agencja w najbliższym czasie nie powinna naszej oceny zmienić. Poprzednia, negatywna perspektywa wskazywała na ryzyko obniżki ratingu.

Dzisiejsza decyzja Moody's była spodziewana przez część analityków.

Wśród czynników, które przyczyniły się do podwyższenia perspektywy agencja zaliczyła:

- niższe ryzyko luźnej polityki fiskalnej, w tym utrzymanie deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB oraz stabilizację długu publicznego w okolicach 55 proc.

- ograniczoną niepewność wywodzącą się z prowadzonej przez rząd polityki, co doprowadzi do osłabienia wpływu czynników ryzyka dla otoczenia biznesowego i napływu inwestycji.

Wśród czynników mogących prowadzić do podwyższenia ratingu agencja podała poprawę długoterminowej stabilności systemu opieki socjalnej oraz poprawę otoczenia instytucjonalnego.

Negatywną presję na rating mogłoby wywierać trwałe pogorszenie się pozycji fiskalnej i/lub znaczne pogorszenie się klimatu inwestycyjnego, w tym możliwe duże odpływy kapitałowe, brak postępów we wdrażaniu reform strukturalnych, które ograniczą innowacje i/lub odstraszą inwestycje zagraniczne, co w konsekwencji negatywnie mogłoby wpłynąć na wzrost gospodarczy.

Rok temu obniżyli perspektywę

W maju zeszłego roku 2016 agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną.

Wśród przyczyn swojej oceny Moody's wymieniła wówczas m.in. fiskalne ryzyka związane ze znaczącym wzrostem w bieżących wydatkach, jak również intencję obniżenia wieku emerytalnego. Jeśli chodzi o wydatki, agencja wskazała m.in. na świadczenia na dzieci (w ramach programu Rodzina 500 plus) oraz sygnalizowane podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Wskazano też na pogorszenie klimatu inwestycyjnego w Polsce, wynikające z "przesunięcia w kierunku bardziej nieprzewidywalnych polityk i legislacji". W tym kontekście, agencja mówiła o "niejasnościach" w odniesieniu do "konwersji kredytów hipotecznych denominowanych w obcej walucie" i do "przedłużającego się impasu" w sporze między rządem i Trybunałem Konstytucyjnym.

Jednocześnie w uzasadnieniu utrzymania ratingu agencja wskazywała na odporność gospodarczą kraju, odzwierciedloną m.in. w zróżnicowaniu gospodarki, która "wykazała silny wzrost realnego PKB, niezależnie od przeciwności z zewnątrz".

W styczniu 2016 r. obniżyli rating

Na początku grudnia 2016 r. agencja Standard & Poor's utrzymała rating Polski na poziomie BBB plus, podnosząc perspektywę z negatywnej do stabilnej. W połowie stycznia 2016 r. ta sama agencja obniżyła rating Polski do poziomu "BBB plus" z "A minus", z perspektywą negatywną. Złoty wtedy gwałtownie się osłabił. W lipcu br. S&P utrzymała rating Polski na poziomie BBB+ z perspektywą negatywną.

W ubiegłym roku nie zmieniała natomiast swoich decyzji ratingowych agencja Fitch, utrzymując ocenę na poziomie A- z perspektywą stabilną. Również w styczniu br. Fitch podtrzymał tę ocenę naszego kraju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane