• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Agencja Moody's ostrzega Polskę. Spór wokół TK może odstraszać inwestorów

Agencja Moody's ostrzega Polskę. Spór wokół TK może odstraszać inwestorów
Foto: Shutterstock Foto: Agencja Moody's ostrzega Polskę

Agencja ratingowa Moody's ostrzega, że eskalacja konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego może szkodzić klimatowi inwestycyjnemu nad Wisłą oraz wpłynąć na zmianę ratingu.

Moody's w komunikacie opublikowanym w czwartek wskazuje na wszczęcie przez prokuraturę śledztwa ws. niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego poprzez niedopuszczanie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm.

"To negatywne dla Polski, ponieważ narasta kryzys konstytucyjny, który rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku i prawdopodobnie zwiększy napięcia z Unią Europejską, co jednocześnie podniesie ryzyko pogorszenia klimatu inwestycyjnego w Polsce" - zwraca uwagę agencja.

Kryzys konstytucyjny "wydaje się, że pozostawił swój ślad", wskazuje Moody's, zauważając, że "inwestycje spadły o 2,2 proc." w pierwszym kwartale 216 roku w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. "Chociaż oczekujemy, że konsumpcja będzie wspierać realny wzrost w tym roku, który wyniesie od 3 do 3,5 proc., jednak upośledzony klimat inwestycyjny grozi zmniejszeniem wzrostu - dodano.

Rating bez zmian

Przypomnijmy, że w maju br. agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną.

W styczniu br. o obniżeniu ratingu zadecydowała natomiast agencja S&P. Agencja obniżyła wtedy długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu była negatywna, co oznaczało, że w ocenie agencji istnieje "prawdopodobieństwo co najmniej jak jeden do trzech", iż w ciągu 24 miesięcy rating zostanie ponownie obniżony, "jeśli podważona zostanie wiarygodność polityki pieniężnej lub jeśli finanse publiczne pogorszą się bardziej od naszych obecnych oczekiwań".

Obniżenie ratingu spowodowało wówczas gwałtowne osłabienie złotego.

O agencjach

Moody's to obok Standard & Poor's i Fitch Ratings i Moody's najważniejsza agencja ratingowa na świecie. Cały świat na podstawie ich ocen decyduje komu i za ile można pożyczyć pieniądze. Ewentualnie komu najlepiej nie pożyczać. To właśnie istota ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej. Rating jest przyznawany bankom, spółkom i państwom.

Ocena państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.

 

Zobacz rozmowę o polskiej gospodarce. Gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 był prof. Marek Belka (25.08.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane