• rozwiń

Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja

Ekspert o wpływie spowolnienia niemieckiej gospodarki na Polskę (wideo z 21 sierpnia 2019 roku) Odtwórz: Ekspert o wpływie spowolnienia niemieckiej gospodarki na Polskę (wideo z 21 sierpnia 2019 roku)
Ekspert o wpływie spowolnienia niemieckiej gospodarki na Polskę (wideo z 21 sierpnia 2019 roku) "Źródło: TVN24 BiS"

Agencja Fitch potwierdziła w piątek długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" - podano w komunikacie. Perspektywa ratingu pozostała stabilna.

"Agencja Fitch wskazuje na mocne fundamenty makroekonomiczne i dobrze zdywersyfikowaną gospodarkę, która jest wspierana przez rozsądnie prowadzoną politykę gospodarczą oraz silny sektor bankowy" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Jak dodano, Fitch zwrócił uwagę, że Polska znalazła się w szczycie cyklu koniunkturalnego, a w latach 2019-2021 realne tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto w Polsce wyniesie odpowiednio 4,1 procent, 3,3 procent i 2,9 procent.

Agencja prognozuje, że wysokość deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB w latach 2020-2021 pozostanie poniżej granicy 3 procent, odpowiednio 2,3 procent oraz 1,9 procent.

"Wskaźnik długu sektora rządowego i samorządowego do PKB w 2019 r. wyniesie według agencji 50,5 procent, a w kolejnych latach będzie mniejszy (średnio 48,3 procent w okresie 2020-2021)" - czytamy.

Rating Polski

Jesienną rundę przeglądów ratingu Polski 11 października zakończą S&P i Moody's.

 

Rating Polski w ocenie agencji Fitch pozostaje taki sam, jak wydany pod koniec marca 2019 roku. Wówczas agencja potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.
Czym jest rating?

Agencje ratingowe powstają, by pomagać inwestorom w ocenie skali ryzyka ich działań inwestycyjnych.

Rating przyznawany jest spółkom, bankom oraz państwom. W przypadku tych ostatnich, każda ocena przekłada się na atrakcyjność gospodarczą.

Rating to nic innego jak ocena wiarygodności kredytowej. Na jej podstawie podejmuje się decyzje o tym komu i za ile pożyczać pieniądze. Czasami taka informacja sugeruje też, komu najlepiej w ogóle nie udzielać żadnych kredytów, bo jest spore ryzyko, że pieniędzy nie uda się odzyskać.

Niższy rating wiąże się z wyższym ryzykiem. Z kolei wyższe ryzyko to wysokie odsetki od kredytu.

Każda ocena musi być uzasadniona i uargumentowana. Ratingiem można manipulować, jednak w takim przypadku agencje ryzykują utratą reputacji. W tej chwili ponad 90 procent światowego rynku usług ratingowych kontrolują trzy agencje: Standard & Poor's, Fitch i Moody's. Każda z nich stosuje swój własny system ocen.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane