• rozwiń

Temat: Gospodarka

Fitch ogłosi dziś swoją ocenę dla Polski. "Szansa na podwyżkę perspektywy"

Fitch utrzymał rating Polski Odtwórz: Fitch utrzymał rating Polski
Fitch utrzymał rating Polski "Źródło: TVN24 BiS"

Agencja ratingowa Fitch ogłosi w piątek rating dla Polski. Wśród ekonomistów przeważa pogląd, że agencja nie zmieni oceny, ale może podnieść jej perspektywę.

W piątek wieczorem poznamy ocenę agencji ratingowej Fitch na temat wiarygodności kredytowej naszego kraju. W grudniu agencja potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Jak będzie tym razem?

Jest optymizm

Większość ekonomistów wierzy, że ocena będzie dla Polski optymistyczna. Analitycy Banku Zachodniego WBK napisali, że spodziewają się podniesienia przez agencję Fitch perspektywy polskiego ratingu do pozytywnego. "Mogłoby to wesprzeć złotego i być raczej neutralnie przyjęte przez rynek obligacji" - napisali ekonomiści BZ WBK.

Zwracają oni także uwagę na to, że historycznie decyzje Fitch są zbieżne z działaniami podejmowanymi przez agencje S&P, która w kwietniu potwierdziła rating Polski na poziomie "BBB+" i podniosła jego perspektywę do pozytywnej ze stabilnej.

"Historycznie, decyzje Fitch współgrały bardziej z działaniami S&P niż Moody’s. W marcu 2005 r. Fitch i S&P podniosły Polsce perspektywę ze stabilnej do pozytywnej przy ratingu BBB+, a w I kwartale 2007 r. obie nadały rating A-/stabilny podnosząc swoje oceny o stopień. Od kwietniowej (2018 r. - red.) decyzji S&P zobaczyliśmy kolejne pozytywne zaskoczenie PKB i kondycją budżetu" - napisali ekonomiści BZ WBK w raporcie tygodniowym.

Lepsza perspektywa

Szansę na podniesienie perspektywy widzą też ekonomiści Raiffeisen Polbank. "W naszym scenariuszu bazowym zakładamy pozostawienie zarówno ratingu jak i jego perspektywy bez zmian, jednak istnieje szansa na podwyższenie perspektywy mając na uwadze dobre wyniki budżetu oraz wzrost gospodarczy, który w pierwszym kwartale był znacznie wyższy niż prognoza agencji na cały rok" - uważają ekonomiści Raiffeisen Polbank.

Optymizm panuje również wśród ekonomistów mBanku. Ich zdaniem Fitch nie zmieni ratingu, ale "możliwa jest zmiana perspektywy na pozytywną, bo może czuć się wyraźnie zaskoczona in plus stanem gospodarki".

"Od czasu ostatniej aktualizacji ratingu i prognoz agencji (grudzień) można stwierdzić sporą poprawę sytuacji gospodarczej oraz fiskalnej względem przewidywań tej instytucji. Oznacza to dużą szansę na podwyżkę perspektywy do pozytywnej" - napisali ekonomiści mBanku.

Bez poprawy?

Większy sceptycyzm panuje wśród ekonomistów banku Credit Agricole. W swojej analizie piszą oni wprawdzie, że "agencja zmieni ton komunikatu na bardziej pozytywny ze względu na wyższe od oczekiwań tempo wzrostu PKB w ostatnich kwartałach oraz dobrą sytuację w finansach publicznych", ale stawiają na utrzymanie stabilnej perspektywy.

Podobne zdanie mają analitycy Banku Ochrony Środowiska. Uważają oni, że agencja nie zmieni zarówno ocen, jak i perspektywy ratingu.

"Gdyby jednak doszło do podwyższenia perspektywy ratingu, możliwa byłaby silniejsza aprecjacja kursu złotego oraz wzrost cen rentowności obligacji skarbowych" - napisali analitycy BOŚ.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane