• rozwiń
    • WIG20 2203.62 -0.39%
    • WIG30 2492.85 -0.29%
    • WIG 57870.95 -0.20%
    • sWIG80 11409.25 -0.39%
    • mWIG40 3670.75 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:21

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Afryka pomogła Azotom. Police odnotowały ponad 80 mln zł zysku

Afryka pomogła Azotom. Police odnotowały ponad 80 mln zł zysku
Foto: tvn24 Foto: Grupa Azoty to jedna z największych firm chemicznych w Polsce

Własny surowiec z Afryki, wyższa rentowność, wzrost sprzedaży produkcji - to niektóre z elementów, które pozwoliły uzyskać Grupie Azoty Police w ub.r. dwukrotnie wyższy zysk niż w roku 2013.

Blisko 2,4 mld złotych przychodów oraz zysk netto w wysokości 83 mln zł wypracowała w 2014 r. Grupa Azoty Police.

Lepiej od oczekiwań

To był bardzo dobry rok dla spółki - podkreślił na konferencji prasowej w Szczecinie wiceprezes Polic Wojciech Naruć. - Osiągnęliśmy zysk netto o ponad 40 mln zł wyższy niż w 2103 r., mimo nie najlepszego otoczenia zewnętrznego - podkreślił.

Jednym z elementów, który wpłynął na tak dobry wynik była m.in. wysoka rentowność firmy - dodał. Istotnie zwiększyliśmy zużycie fosforytów z naszej kopalni w Senegalu - wyliczał Naruć. - W ub.r. Police sprowadziły do kraju ponad 240 tys. ton fosforytów z Afryki - poinformował.

Co dalej?

- Plan dotyczący sprowadzenia do zakładów fosforytów z naszej spółki w Afryce został w pełni zrealizowany. To się przełożyło na bardzo duże efekty finansowe. Gdybyśmy musieli w tej ilości surowiec zakupić od naszych dotychczasowych dostawców, to koszt tego zakupu byłby wyższy o ponad 30 mln zł - powiedział wiceprezes.

Wpływ na dobry wynik miał też 7-procentowy wzrost sprzedaży nawozów w porównaniu do 2013 r. Koszty spółki spadły w ciągu roku o 7,6 proc.Naruć przypominał, że ub.r. to też rekordowo wysokie nakłady na inwestycje - spółka wydała na nie około 135 mln zł. Dotyczyły one budowy oraz modernizacji m.in. węzła oczyszczania spalin, kotłów w Elektrociepłowni, instalacji amoniaku i reaktorów amoniaku. Inwestycje te mają służyć poprawie efektywności produkcji oraz dostosowaniu jej do unijnych wymogów związanych z ochroną środowiska.

Jeszcze lepiej lepiej?

- To jeden z najwyższych poziomów nakładów na inwestycje w historii spółki. Na ten rok zakładamy jeszcze wyższy poziom nakładów, głównie w kierunku odtwarzania majątku, ochrony środowiska - dodał Naruć.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. (dawniej Zakłady Chemiczne Police) to jedna z największych firm chemicznych w Polsce i jeden z największych polskich eksporterów. W 1995 r. Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 2005 r. firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W sierpniu 2011 r. Grupa Azoty SA kupiła 49,5 mln akcji zwykłych na okaziciela Polic (66 proc. kapitału zakładowego), dzięki czemu spółka weszła w skład grupy kapitałowej Azoty.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane