• rozwiń

Senacka komisja zajmie się ustawą o KNF. Neumann: afera Rywina dwa

Neumann: to jest afera Rywina dwa Odtwórz: Neumann: to jest afera Rywina dwa
Neumann: to jest afera Rywina dwa "Źródło: tvn24"

Senacka komisja budżetu i finansów zdecydowała, że zgodnie z planem zajmie się nowelizacją przepisów o nadzorze finansowym zawierającą poprawkę o przejmowaniu banków. O wstrzymanie prac wnioskowała opozycja. Z kolei według Biura Legislacyjnego Senatu sposób, w jaki wprowadzono poprawki w przepisach w Sejmie może "spotkać się z zarzutem naruszenia" konstytucji.

Wniosek o zdjęcie tego punktu z porządku obrad złożył senator Kazimierz Kleina z PO. Tłumaczył to wątpliwościami konstytucyjnymi wobec poprawki do ustawy, złożonej w drugim czytaniu w Sejmie przez klub PiS i przyjętej w sejmowym głosowaniu, wprowadzającej między innymi możliwość przejmowania banków przez inne banki decyzją KNF.

Dodał, że poprawka ta może mieć związek z zarzutami korupcyjnymi, jakie pod adresem byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego wysunął Leszek Czarnecki w związku z ich nagraną i opublikowaną przez "Gazetę Wyborczą" rozmową z marca br.

Ustawa o KNF w Senacie

Szef senackiej komisji senator Grzegorz Bierecki (PiS) uznał jednak, że nie ma podstaw do zdejmowania z obrad punktu dotyczącego poprawki o bankach. Poparli go w głosowaniu inni członkowie komisji z PiS. Punkt ten ma być rozpatrywany w godzinach popołudniowych.

Przypomnijmy, że opublikowanej przez "GW" rozmowie szefa KNF z Leszkiem Czarneckim, pada nazwisko Biereckiego.

Senator PiS pytany wcześniej przez dziennikarzy o to, czy w związku z tym wyłączy się z obrad, nie ukrywał swojego zdziwienia. - Pan prezes Getin Noble Banku jest absolutnie niewiarygodny - stwierdził Bierecki.

Dopytywany później o te słowa, tłumaczył, że "trudno zaufać osobie, która jest w trudnej sytuacji prawnej, finansowej, a dodatkowo jeszcze ma taki życiorys".

Rzeczniczka PiS: byliśmy zobowiązani

O to, czy prace nad nowelizacją, która trafiła do Senatu, zostaną wstrzymane, była w czwartek zapytana także rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jak stwierdziła, "nie ma takiej potrzeby". - Pracować będziemy dalej - dodała.

Mazurek mówiła, że poprawka jest związana z wdrożeniem dyrektywy unijnej, "więc byliśmy zobowiązani ją przyjąć". Dopytywana w czwartek, o którą konkretnie dyrektywę UE chodzi odpowiedziała: "To nie tyle dyrektywa, ile przepisy wynikające z przepisów Komisji Europejskiej".

Nowe zasady przejęć banków

Przypomnijmy, że jedna z przyjętych w Sejmie z inicjatywy PiS poprawek zakłada między innymi, że w razie obniżenia sumy funduszy własnych banku, poniżej wymaganego w Prawie bankowym poziomu, albo powstania niebezpieczeństwa takiego obniżenia Komisja Nadzoru Finansowego "może podjąć decyzję o przejęciu banku przez inny bank za zgodą banku przejmującego", jeżeli nie zagrozi to bezpieczeństwu środków gromadzonych na rachunkach w banku przejmującym, obniżeniem funduszy własnych banku przejmującego poniżej wymaganego prawem poziomu, ani nie stworzy takiego niebezpieczeństwa.

Decyzja KNF "może zawierać warunki i terminy przejęcia banku przez inny bank".

Swoje uwagi do projektu zgłosiło jednak Biuro Legislacyjne Senatu. "W toku II czytania projektu ustawy w Sejmie, zgłoszono do niego szereg poprawek, uchwalonych następnie w III czytaniu" - przypomniano.

Tymczasem - jak wskazało Biuro Legislacyjne Senatu - zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego wprowadzono "nakaz, by podstawowe treści, które znajdą się ostatecznie w ustawie, przebyły pełną drogę procedury sejmowej, tak aby nie zabrakło czasu i możliwości na przemyślenie przyjmowanych rozwiązań i zajęcie wobec nich stanowiska".

"Nakazowi temu sprzeciwia się wprowadzenie do projektu ustawy daleko idących modyfikacji na ostatnich etapach procedury sejmowej, a dotyczy to w szczególności obszernych poprawek zgłaszanych w II czytaniu, niezwiązanych z projektem i niebędących przedtem przedmiotem rozważań w komisjach" - czytamy w opinii.

Dlatego, według Biura Legislacyjnego Senatu ustawa może naruszać Konstytucję RP. "Przepisy opiniowanej ustawy, które znalazły się w niej w wyniku przyjęcia poprawek pochodzących z II czytania w Sejmie i które nie pozostają w związku przedmiotowym z pierwotnym przedłożeniem, mogą się spotkać z zarzutem naruszenia art. 118 ust. 1 oraz art. 119 ust. 1 Konstytucji RP" - podkreślono.

ZOBACZ OPINIĘ BIURA LEGISLACYJNEGO KANCELARII SENATU

Wniosek o wstrzymanie prac

Platforma Obywatelska poinformowała w piątek o wniosku skierowanym do premiera, marszałka Senatu i szefa klubu Prawo i Sprawiedliwość o wstrzymanie prace nad nowelą, do której wprowadzono przepis, że Komisja Nadzoru Finansowego może podjąć decyzję o przejęciu jednego banku przez inny.

- Dzisiaj (w piątek - red.) w Senacie - w komisji finansów - PiS chce procedować dalej ustawę, którą zajmował się KNF i która jest opisana na taśmach z rozmową zdymisjonowanego szefa KNF (Marka Chrzanowskiego - red.), gdzie mówi się o 40-milionowej łapówce, gdzie mówi się o korupcji - związanej właśnie z tą ustawą - powiedział Neumann na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał, poprawka umieszczona w nowelizacji podczas głosowania w Sejmie, "była opisana w rozmowie, jako groźba przejęcia banku za złotówkę, chyba, że jeden z przedsiębiorców zapłaci 40 mln okupu, żeby takiej ustawy nie było".

Jak dodał, zdaniem PO, do czasu wyjaśnienia tej sprawy prace w Senacie należy wstrzymać, aby nie było żadnych wątpliwości, co do uchwalanego prawa. - Składamy pismo do marszałka Senatu, do premiera rządu i do szefa klubu parlamentarnego PiS z wnioskiem o wstrzymanie prac nad tą ustawą - przynajmniej do momentu złożenia wyjaśnień przez premiera, ministra sprawiedliwości i być może szefa Narodowego Banku Polskiego na przyszłym posiedzeniu Sejmu, w przyszłym tygodniu - poinformował Neumann.

Zdaniem polityka PO, to jest "afera Rywina dwa". - Tak, jak wtedy pisano ustawę za pieniądze, to teraz miano ustawy - za pieniądze - nie napisać. Pieniędzy nie dostano, więc ustawa jest procedowana - powiedział.

PO chce komisji śledczej

Neumann zapewnił, że Platforma "nie przestanie dociekać prawdy w tej kwestii". Zapowiedział, że w piątek posłowie PO będą kontrolować kolejne ministerstwo. W czwartek troje posłów Platformy - Cezary Tomczyk, Marta Golbik i Jarosław Urbaniak - weszło z kontrolą poselską do resortu finansów. Jak podało biuro prasowe PO, zrobili to w celu "w celu zabezpieczenia dokumentów w związku z aferą KNF".

Poseł przypomniał również, że PO złożyła w środę wniosek do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zwołanie w piątek dodatkowego posiedzenia Sejmu, na którym premier Mateusz Morawiecki miałby przedstawić informację o "aferze ws. KNF", a Izba przyjęłaby uchwałę ws. powołania komisji śledczej.

- PiS tego nie zrobił. My dalej oczekujemy powołania komisji śledczej i będziemy dalej takie wnioski składać na przyszłym posiedzeniu Sejmu - zapowiedział Neumann. Jak dodał, PO będzie domagała się, aby na czele komisji śledczej, nie stanął polityk PiS "zamiatający kolejną aferę pod dywan", tylko poseł opozycji.

Zaznaczył, że nawet jeśli komisja śledcza nie powstanie w tej kadencji, tę sprawę wyjaśni komisja w przyszłej kadencji.

Sprawa KNF

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący KNF w marcu 2018 roku zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za zatrudnienie wskazanego człowieka. Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

We wtorek po południu Chrzanowski złożył dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął. Pełniącym obowiązki przewodniczącego KNF został Marcin Pachucki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane