• rozwiń

Jest nowy szef KNF

Jacek Jastrzębski nowym przewodniczącym KNF Odtwórz: Jacek Jastrzębski nowym przewodniczącym KNF
Jacek Jastrzębski nowym przewodniczącym KNF "Źródło: tvn24"

Profesor Jacek Jastrzębski został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Rządu. - Nominacja ta ma na celu potwierdzenie sprawności funkcjonowania nadzoru nad rynkiem finansowym - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

"Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki działając na podstawie ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania nadzoru nad systemem finansowym powołał z dniem 23 listopada 2018 roku Profesora Jacka Jastrzębskiego na funkcję Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego" - podano w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

- Podejmując decyzję, premier uwzględnił wysokie kwalifikacje pana profesora, które popiera jego wykształcenie - podkreśliła rzeczniczka rządu. - Premier brał również pod uwagę to, iż profesor posiada doświadczenie w pracy na rynku finansowym, w tym na stanowisku kierowniczym - dodała Kopcińska.

Jak zaznaczyła, Jastrzębski spełnił wszystkie wymagania formalne do sprawowania tego stanowiska oraz posiada "ogromną wiedzę" w trzech najważniejszych sektorach rynku finansowego: sektorze bankowym, rynku kapitałowego oraz ubezpieczeniowym.

- Decyzja premiera ma na celu potwierdzenie sprawności funkcjonowania nadzoru nad rynkiem finansowym - oświadczyła rzeczniczka rządu.

Prezes PFR chwali wybór

W ocenie prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa, "tą decyzją premier pokazał, że stawia na fachowca". - Miałem okazję współpracować z Jackiem Jastrzębskim jeszcze w PKO BP. I uważam, że jest to jedna z najbardziej kompetentnych osób w polskim sektorze finansowym, która zna regulacje i rozumie kwestie ekonomiczne - podkreślił.

Według szefa PFR dużym walorem nowego prezesa KNF jest to, że rozumie stronę regulacyjno-prawną i wszystkie uwarunkowania ekonomiczne w sektorze. - Ma wykształcenie zarówno prawne (UW), jak i skończył studia ekonomiczne (SGH). Łączy zatem doświadczenie teoretyczne z doświadczeniem praktycznym, bo pracował kiedyś w kancelarii prawnej, a od 10 lat był zastępcą dyrektora departamentu prawnego w PKO BP w czasie, kiedy ten bank podwoił skalę działania, był zaangażowany w ważne transakcje - wskazał.

Borys zwrócił też uwagę na to, że Jastrzębski mówi biegle trzema językami i ma doświadczenie międzynarodowe. - Uważam, że to bardzo dobra decyzja, która będzie na pewno w tej chwili odbudowywała reputację Komisji Nadzoru Finansowego po niekorzystnej ostatnio sprawie związanej z rozmową Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim - ocenił.

W opinii Borysa bardzo ważnym zadaniem dla nowego szefa KNF będzie wzmocnienie nadzoru nad rynkiem kapitałowym. - Aby minimalizować ryzyko takich sytuacji, jaką mieliśmy chociażby z GetBackiem - powiedział. Druga kwestia to, jak dodał, "jak najszybsze zajęcie się pewnymi ryzykami w sektorze bankowym". Zastrzegł jednak, że to sam Jastrzębski powinien te priorytety zdefiniować. Podkreślił, że system bankowy w Polsce jako całość jest "bezpieczny i silny".

Nowy przewodniczący KNF

Jacek Jastrzębski jest dr hab. nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego zatrudnionym w Katedrze Prawa Cywilnego i Administracji UW. W działalności naukowej zajmuje się prawem cywilnym, prawem handlowym i prawem rynku finansowego oraz jest autorem lub współautorem ponad 80 publikacji naukowych.

Jego rozprawa doktorska oraz habilitacyjna były nagradzane w konkursach miesięcznika "Państwo i Prawo". Był uczestnikiem, także w charakterze prelegenta lub moderatora, konferencji krajowych lub międzynarodowych, w tym dotyczących problematyki rynku finansowego.

W latach 2008-2018 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Prawnego PKO BP. W tym czasie uczestniczył w strategicznych projektach banku, w szczególności transakcji na rynkach kapitałowych, fuzji i przejęć, a także w innych transakcjach realizowanych przez Bank (np. gwarancje ochrony kredytowej nierzeczywistej, akredytywy). Koordynował także obsługę prawną działalności banku w zakresie bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, bankowości międzynarodowej, relacji inwestorskich oraz rozwoju korporacji i nadzoru właścicielskiego.

"Powołując Prof. Jacka Jastrzębskiego na funkcję Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Premier Matusz Morawiecki, wyraził przekonanie, że decyzja ta przyczyni się do wzmocnienia sprawności funkcjonowania nadzoru nad polskim rynkiem finansowym. W opinii Prezesa Rady Ministrów silny i niezależny nadzór finansowy jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce oraz zaufania Polaków do sektora finansowego" - napisano w komunikacie CIR.

Premier powołuje przewodniczącego KNF na 5-letnią kadencję.

Dymisja Marka Chrzanowskiego

Jacek Jastrzębski zastąpi na tym stanowisku Marka Chrzanowskiego.

"Gazeta Wyborcza" w ubiegłym tygodniu napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, ówczesny szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za zatrudnienie wskazanego prawnika.

Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

W ubiegły wtorek po południu Chrzanowski złożył dymisję z funkcji przewodniczącego KNF, a premier ją przyjął.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zelalem
Co to za maniera na nazywanie profesorami dr habów, zatrudnionych na stanowiskach profesorskich. Przecież jak facet przejdzie do KNFu, to przestanie pracować w charakterze profesora. I ma stopień dr hab. (podobnie było z Kaczyńskim, jak został prezydentem, do stracił stanowisko profesora. A tytułu nigdy nie miał!)
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jorunieczek
Dobry kandydat , ale lepszy byłby jakiś przekrętas z totalnych .
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane