• rozwiń
  • WIG20 2175.73 -0.39%
  • WIG30 2497.97 -0.45%
  • WIG 56283.83 -0.49%
  • sWIG80 11566.40 -0.48%
  • mWIG40 3882.95 -0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:10

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Panama Papers w Polsce. Jest reakcja Ziobry i Szałamachy

Foto: PAP/ Jacek Turczyk Foto: Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas środowej konferencji

Zdecydowaliśmy z ministrem finansów Pawłem Szałamachą o powołaniu wspólnego zespołu w ramach śledztwa dot. polskich wątków Panama Papers - podał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że śledztwo ma prowadzić Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej. Z nieoficjalnych informacji portalu tvn24.pl wynika, że polska prokuratura wszczęła już śledztwo ws. polskich wątków afery.

Postępowanie wszczęto w uzgodnieniu z wiceministrem finansów Wiesławem Jasińskim, który pełni funkcję Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz na podstawie informacji mediów o polskich wątkach afery. GIIF w ramach porozumienia z Panamą sprowadza dokumenty dotyczące polskich wątków. Portal tvn24.pl informował w poniedziałek, że Prokuratura Krajowa rozpoczęła swoje działania.

Ujawnione w niedzielę "Panamskie papiery" to ok. 11,5 miliona dokumentów, które wyciekły z kancelarii Mosack Fonseca w Panamie. Dokumenty pokazują, jak panamska kancelaria pomaga swym klientom prać pieniądze, omijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków. Szereg rządów już zapowiada dochodzenia i zero tolerancji dla oszustów. Według doniesień medialnych w dokumentach przewijają się trzy nazwiska Polaków: Pawła Piskorskiego, Marka Profusa i Mariusza Waltera.

"Będziemy to badać"

Szef resortu sprawiedliwości poinformował w środę na konferencji prasowej, że tego dnia spotkał się z ministrem finansów Pawłem Szałamachą w sprawie polskich wątków Panama Papers. - W dniu dzisiejszym odbyłem rano rozmowę z panem ministrem finansów. Zdecydowaliśmy o powołaniu wspólnego zespołu w ramach śledztwa, które będzie prowadzone też przez wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej Przestępczości Zorganizowanej - Mazowiecki Wydział Zamiejscowy. Podjąłem decyzję dzisiaj o zleceniu takiego śledztwa właśnie delegaturze ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej - podkreślił.

Jak mówił, "w tej sprawie zostały już podjęte pierwsze działania". Minister sprawiedliwości dodał, że liczy w tym zakresie na "dobrą koordynację ze służbami podległymi (...) ministrowi finansów".

- Jestem też umówiony na rozmowę w tej sprawie z panem ministrem (Mariuszem) Kamińskim. Będziemy starali się koordynować te działania związane ze śledztwem, które ma na celu wyjaśnić, czy w tej sprawie doszło do popełnienia przestępstw, prania brudnych pieniędzy, przestępstw karno-skarbowych, albo też innych, które też mogłyby mieć miejsce - zaznaczył Ziobro.

Tłumaczył, że zlecone przez niego postępowanie jest "zwykłym, profesjonalnym działaniem w takich sprawach, wobec doniesień, które zostały przedstawione". - Będziemy je weryfikować. Nie przesądzam, że w tej sprawie musiało na pewno dojść do przestępstw. My dopiero będziemy to badać - zaznaczył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Stone69
Wszystkie panstwa beda badaly ta sprawe i Polska rowniez jesli ktos pral setki milionow w rajach podatkowych i udowodni mu sie to, powinien siedziec.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
adam_adamskih3tx
panie zbyszku może tak najpierw wyjaśnić pobieranie diety poselskiej przez Szałamachę na studiach w USA. Bo to śmieszne, że człowiek podejrzany o krętactwo będzie innych rozliczał.
 • 2
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane