• rozwiń

Adamczyk: wygraliśmy jedną z bitew w sprawie delegowania pracowników

Europosłowie PO: pomyłka w głosowaniach nad dyrektywą o pracownikach delegowanych to wynik bałaganu Odtwórz: Europosłowie PO: pomyłka w głosowaniach nad dyrektywą o pracownikach delegowanych to wynik bałaganu
Europosłowie PO: pomyłka w głosowaniach nad dyrektywą o pracownikach delegowanych to wynik bałaganu "Źródło: tvn24"

Przegłosowanie na forum Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego wyłączenia z dyrektywy o delegowaniu transportu międzynarodowego i tranzytu to wygranie jednej z bitew i jest szansa, że w przyszłości przyniesie trwałe efekty - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- W poniedziałek wygrana została jedna z bitew. Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego przegłosowała stanowisko komisji, które w sposób jednoznaczny opowiada się za tym, ażeby z dyrektywy o delegowaniu wyłączyć transport międzynarodowy i tranzyt - powiedział Adamczyk.

- Mam nadzieję, że dalsze konsekwentne współdziałanie, dalsza współpraca w tym zakresie przyniesie ostateczne efekty - dodał.

Szansa na porozumienie

W poniedziałek europosłowie Komisji ds. Transportu Parlamentu Europejskiego poza wyłączeniem operacji transportu międzynarodowego spod dyrektywy o delegowaniu pracowników, przyjęli również zasadę dotyczącą kabotażu (przewozu towarów na terenie jednego państwa, przez pojazdy zarejestrowane w innym państwie), wydłużając czas wykonywania operacji tego typu z 5 do 7 dni.

Minister Adamczyk wyraził też nadzieję, że "stosunkowo szybko" przyjęte zostanie wspólne stanowisko ministrów transportu państw Unii Europejskiej w tej sprawie, co pozwoli na decyzje ze strony Parlamentu Europejskiego dotyczące dyrektywy o delegowaniu.

- Przyjęcie jak najszybciej wspólnego stanowiska ministrów transportu państw Unii Europejskiej (...) w zakresie dyrektywy o delegowaniu daje szanse, że jeszcze w tej kadencji Parlamentu Europejskiego możemy osiągnąć ostateczne porozumienie i te przepisy mogą być przyjęte - powiedział Adamczyk.

- Jeżeli nie stanie się to stosunkowo szybko, to należy brać pod uwagę, że w kwietniu przyszłego roku mamy ostatnie posiedzenie Parlamentu Europejskiego i Parlament Europejski może nie znaleźć czasu na to, żeby ostatecznie przyjąć wynegocjowane przepisy - dodał.

Długa droga

Ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK), Kamil Wolański wyjaśnia, że droga do przyjęcia tej wersji przepisów jest jeszcze daleka. Dalsze prace nad przepisami odbywać się będą w ciągu najbliższych tygodni.

Przypomina on, że procedura legislacyjna Unii Europejskiej opiera się bowiem na uzgodnieniu tekstu aktu prawnego przez trzy instytucje: Parlament Europejski, Radę Unii Europejskiej i Komisję Europejską. Zaakceptowane przez Komisję Transportu teksty muszą zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i wówczas będą jego oficjalnym stanowiskiem, poprzedzającym rozmowy z Radą Europejską.

- To będzie najtrudniejszy etap negocjacji. W Radzie bowiem, jak powszechnie wiadomo, zasiadają przedstawiciele krajów "starej Unii", którzy mają odmienne zdanie, jeżeli chodzi o zakres stosowania dyrektywy o delegowaniu w sektorze transportowym - wyjaśnia Wolański.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane