• rozwiń

Rząd postawi warunki kierowcom. Adamczyk: te same zasady i obowiązki na wolnym rynku

Adamczyk o licencji: kierowca musi spełniać trzy warunki Odtwórz: Adamczyk o licencji: kierowca musi spełniać trzy warunki
Adamczyk o licencji: kierowca musi spełniać trzy warunki "Źródło: TVN24 BiS"

Każdy, kto świadczy usługi przewozów pasażerskich samochodami osobowymi, będzie musiał spełnić te same wymagania - zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Jak dodał, projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym w marcu trafi do parlamentu.

Minister Adamczyk podkreślił, że celem szykowanych zmian w prawie jest zapewnienie tych samych warunków rynkowych dla kierowców świadczących usługi na rynku przewozu osób samochodami osobowymi. Chodzi z jednej strony o taksówkarzy, a z drugiej o kierowców związanych z wielkimi internetowymi platformami, takimi jak Uber czy Taxify.

- Te same zasady i te same obowiązki nakładane na tych, którzy na wolnym rynku funkcjonują. To jest uczciwa konkurencja. Jeżeli jeden przewoźnik płaci podatek, posiada kasę fiskalną, rozlicza się z fiskusem, to drugi przewoźnik niech czyni tak samo. I wówczas niech konkurują - powiedział minister w TVN24 BiS.

- Oczekujemy równowagi na rynku usług. Pragniemy, aby wszyscy, którzy dzisiaj te usługi wykonują, odprowadzali podatki, posiadali wszystkie stosowne uprawnienia, a ich stan zdrowia pozwalał na realizacje tych zadań. Niczego więcej nie chcemy - dodał.

Kiedy ustawa?

Andrzej Adamczyk poinformował, że trwają obecnie prace nad przepisami regulującymi zasady wykonywania przewozów osób autami osobowymi.

- Resort infrastruktury nie zaniechał prac nad tym projektem. Dzisiaj pracujemy już w ramach Komitetu Stałego (Rady Ministrów - red.). Musimy rozmawiać z Rządowym Centrum Legislacji, bo pojawiają się inne pomysły. W przestrzeni naszej debaty, uzgodnień resortowych, pojawiają się koncepcje, żeby ten rynek maksymalnie liberalizować. My mamy swoją koncepcję - mówił.

Pytany, kiedy projekt ustawy trafi do parlamentu, odparł: - Mamy nadzieję, że Sejm będzie gospodarzem tego projektu już w marcu. I mam nadzieję, że do czerwca zakończy się proces legislacyjny w Sejmie i w Senacie, pan prezydent podpisze stosowną ustawę.

Jak dodał, proponowana ustawa ma 9-miesięczne vacatio legis.

Warunki

Minister tłumaczył, jakie warunki - zgodnie z planem resortu - będzie musiał spełniać kierowca, który chce świadczyć usługi na rynku przewozu osób. - Licencja to potwierdzenie, że ten, który wykonuje usługę, posiada (po pierwsze) uprawnienia do prowadzenia samochodu. To nie żart, zdarzają się kierowcy, którzy nie mają takich uprawnień i nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej - podkreślał.

Drugi warunek - jak wyjaśniał Adamczyk - to potwierdzenie niekaralności. - Musimy mieć pewność, że osoby wykonujące usługę nie zagrażają swoim klientom. Bardzo łatwo możemy sobie wyobrazić osobę skazaną prawomocnym wyrokiem za przestępstwo wobec innych obywateli - mówił.

Kolejnym warunkiem jest założenie działalności gospodarczej (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) oraz odpowiednie badania psychotechniczne kierowców (określające sprawność fizyczną i psychiczną).

- Takie jak przechodzi każdy z nas. Jeżeli chcemy korzystać z samochodu w ramach naszych obowiązków służbowych, musimy posiadać takie badania - tłumaczył.

"Kolej przeżywa renesans"

Minister Andrzej Adamczyk pytany był też o kondycję polskich kolei. Przypomniał, że w ramach Krajowego Programu Kolejowego na inwestycje zostało zaplanowanych prawie 67 miliardów złotych.

- Przygotowujemy kolejną nowelizację tego programu, bo przecież musimy być elastyczni, musimy odpowiadać na wyzwania i pojawiające się problemy - mówił.

Jak dodał, "jesteśmy liderem w Europie, jeżeli chodzi o wydatkowanie środków unijnych". - Krajowy Program Kolejowy zmienia polską kolej i mimo wielu inwestycji oraz utrudnień dla pasażerów kolej przeżywa renesans - zaznaczył.

Adamczyk przypomniał, że w 2018 roku kolej przewiozła 310 milionów pasażerów. - To jest absolutny rekord - podkreślił.

Odniósł się również do opuszczenia przez firmę Astaldi przebudowywanego odcinka linii nr 7. - Miliony pasażerów czekają na realizację tego odcinka. Ja mam obietnicę i ją podtrzymuję, jeżeli oczywiście nic się nadzwyczajnego nie wydarzy. To jest nasza sprawa honoru. W trzecim kwartale tego roku pojedziemy jednym torem nowo wybudowanej linii Warszawa-Lublin. Drugi tor jest oczywiście w budowie - mówił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Rafałtp5p
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
bazar
Jak te same zasady to jak to się ma, że część wybrańców okupują intratne miejsca. Zasada winna byc taka, że kazdy kto ma uprawnienia może stanąć tam gdzie jest wolne miejsce. W tych intratnych punktach winno być określone ile jest miejsć na pojazdy i po ptakach. W tym przypadku nić się nie zmieni bo trzeba zadbać o kolesiostwo
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane